Kormorany na plaży? Ptaki odpoczywają i suszą skrzydła
Turyści mieli zgłaszać władzom występowanie kormoranów na plażach. Ptaki leżały często na piasku w specyficznej pozycji z rozłożonymi skrzydłami, co przyciągało uwagę plażowiczów. Obawiali się, że może im coś dolegać. Przedstawiciele gminy rozwiali jednak wszystkich podejrzenia.
"W związku z licznymi zgłoszeniami dotyczącymi kormoranów na plaży informujemy, że widok kormorana przebywającego na plaży jest czymś naturalnym i należy pozostawić go w spokoju" – napisała w mediach społecznościowych gmina Sztutowo.
Okazało się, że ptaki wtedy odpoczywają i suszą skrzydła po nurkowaniu przed wzbiciem się do lotu. Zainteresowanie ze strony człowieka jedynie stresuje kormorany.
Kormorany - co robić, gdy spotkasz je na plaży? Gmina Sztutowo wyjaśnia
"W sytuacji zagrożenia kormoran może zaatakować człowieka swoim ostrym, zakrzywionym dziobem, nie powinno się więc dla dobra własnego i ptaka podchodzić do niego zbyt blisko. Ze względu na specyficzną budowę nóg kormoran chodzący na lądzie sprawia wrażenie nieporadnego - może wydawać się wówczas, iż ma uszkodzone nogi. Tak jednak nie jest" – dodano w poście.
Gmina przypomniała też, że zdecydowana większość interwencji wobec dzikich zwierząt jest niepotrzebna.
Według Monitoringu Ptaków Polskich, w 2023 r. na terenie naszego kraju gniazdowało łącznie 29 366 par kormoranów w 74 koloniach.