Dla osób mających problem z "balkonowymi" palaczami, to są niezwiązane ze sobą kategorie problemów. Czy ograniczenia w sprzedaży e-papierosów zmienią sytuację osoby na II piętrze bloku, gdy dzień w dzień o 23.00 wychodzi "na papieroska" sąsiad z parteru? I nieszczęśnik z II piętra (nielubiący dymu papierosów) w upalny lipiec zamyka swoje okna, a na jakiekolwiek jego prośby, sąsiad wzrusza ramionami (a czasami się pogardliwie śmieje w oczy wiedząc, że nic mu nie można prawnie zrobić).

Reklama

Dziwi trochę, gdy minister zdrowia Izabela Leszczyna mówi: "nie sądzę, żeby to było możliwe do wprowadzenia" (w znaczeniu zakaz palenia papierosów na balkonach). Bo na Liwie zakaz jest - koszt "papieroska" na balkonie to 30-60 euro, czyli maksymalnie około 260 zł. Kraj unijny, ten sam porządek prawny (co do zasad). Więc użycie słowa przez min. zdrowia "nie jest możliwe", prawnie nie jest uzasadnione.

Jakie będą losy petycji o zakaz palenia?

Minister zdrowia Izabela Leszczyna, odnosząc się do petycji dotyczącej zakazu palenia papierosów na balkonach, przyznała, że wydaje jej się to zbyt daleko idące. "Nie sądzę, żeby to było możliwe do wprowadzenia".

Podczas niedawnej konferencji szefowa MZ Izabela Leszczyna została zapytana o petycję dotyczącą zakazu palenia papierosów na balkonach, która wpłynęła do Ministerstwa Zdrowia oraz o to, czy resort planuje regulację w tej sprawie.

Politycy nie chcą wdrożyć petycji o zakazie palenia na balkonach [Sonda] Wolność dla palacza czy jego sąsiadów?

Leszczyna zwróciła uwagę, że "mamy tu dwie wartości - zdrowie własne i innych oraz wolność". "Nie dyskutowaliśmy jeszcze o tej petycji z moimi współpracownikami z Departamentu Zdrowia Publicznego. Natomiast wydaje mi się to zbyt daleko idące. Wydaje mi się to bardzo trudne. Nie sądzę, żeby to było możliwe do wprowadzenia" - powiedziała szefowa MZ.

Przypomniała też o przygotowanym przez resort projekcie dotyczącym e-papierosów. "Ścierają się tu dwie opinie, dwa projekty, także w naszych rozmowach z różnymi naszymi ekspertami. (...) To co jest bliższe, bo wydaje mi się, że moglibyśmy zrobić to naprawdę szybko, to zakaz papierosów elektronicznych, które nie zawierają nikotyny, żeby one nie mogły być dostępne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia" - podkreśliła Leszczyna.

A Ty co sądzisz na temat zakazu palenia na balkonach?

Reklama

Zakaz palenia papierosów na balkonach (co wiemy dziś?)

1. Petycję ws. wprowadzenia zakazu palenia wyrobów tytoniowych i e-papierosów na balkonach i w oknach budynków wielorodzinnych wystosowano do resortu zdrowia 5 maja 2024 r.

2) Argumenty? Osoby niepalące nie mogą korzystać z balkonów, bo są narażone na działanie dymu papierosowego, tymczasem dla wielu niewychodzących z domu starszych osób wyjście na balkon to jedyny kontakt z otoczeniem. Dym wchodzi do mieszkań, co naraża wszystkich mieszkańców, w tym dzieci.

3) Dziś nie ma zakazu palenia papierosów na balkonach. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w Polsce nie mają podstawy prawnej do wprowadzenia takiego zakazu do swoich regulaminów

4) Są kraje z takim zakazem. Litwa od 1 stycznia 2021 r. wprowadziła zakaz palenia na prywatnych balkonach. Złamanie zakazu grozi karą od 30 do 60 euro.

Polecamy szerszą publikację na temat zakazu palenia na balkonach Zakaz palenia na balkonach, Emilia Panufnik (źródło Infor.pl)