Władysław Kondratowicz, związany z Litewską Partią Socjaldemokratyczną, ma bogate doświadczenie administracyjne. Przez 10 lat pracował w Ministerstwie Komunikacji, a w 2023 roku został dyrektorem Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego. Jego nominacja została przyjęta z entuzjazmem przez społeczność polską na Litwie. Politolog dr Andrzej Pukszto podkreśla, że obecność Polaka w rządzie to ważny symbol wizerunkowy, choć nie ma charakteru "załatwiania polskich spraw".

Reklama

Obecność Polaków w litewskich strukturach rządowych nie jest nowością. W ostatnich latach stanowiska ministerialne pełnili m.in. Jarosław Niewierowicz (energetyka), Jarosław Narkiewicz (komunikacja), Rita Tamašunienė (sprawy wewnętrzne) oraz Ewelina Dobrowolska (sprawiedliwość). Eksperci wskazują, że rosnąca współpraca Polski i Litwy w dziedzinach takich jak bezpieczeństwo i infrastruktura wzmacnia pozycję Polaków w litewskiej polityce.

Nowy rząd na Litwie

W składzie rządu Paluckasa kluczowe stanowiska objęli doświadczeni politycy. Litewską dyplomację poprowadzi Kęstutis Budrys, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego, a ministerstwem obrony kierować będzie posłanka socjaldemokratyczna Dovile Šakalienė.

Reklama

Wybory parlamentarne na Litwie

Nowy gabinet został utworzony po październikowych wyborach parlamentarnych. Rządzącą koalicję centrolewicową tworzą Litewska Partia Socjaldemokratyczna (52 mandaty), Świt Niemna (20 mandatów) oraz Związek Demokratyczny "W imię Litwy" (14 mandatów). Program rządowy czeka jeszcze na zatwierdzenie przez Sejm, a zaprzysiężenie ministrów planowane jest na przyszły tydzień.

Eksperci podkreślają, że nominacja Władysława Kondratowicza wzmacnia dobre relacje polsko-litewskie. Jak zaznacza dr Pukszto, Polacy w litewskiej polityce to nie tylko kwestia symboliki, ale także dowód na rosnące znaczenie Polski w regionie i udaną współpracę na wielu płaszczyznach.