Dziennik Gazeta Prawana logo

2500 zł bonu dla nauczycieli klas I-III. Wypłata już w 2025 roku. Kiedy dokładnie?

nauczyciel, pieniądze
W odpowiedzi na postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele klas 1-3 szkół podstawowych oraz nauczyciele szkół ponadpodstawowych otrzymają dofinansowanie w wysokości 2500 złotych na zakup sprzętu komputerowego./shutterstock
W odpowiedzi na postulaty Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele klas 1-3 szkół podstawowych oraz nauczyciele szkół ponadpodstawowych otrzymają dofinansowanie w wysokości 2500 złotych na zakup sprzętu komputerowego. Kiedy nastąpi wypłata bonów? Oto szczegóły. 

W minionym tygodniu odbyło się czwarte posiedzenie Komitetu Monitorującego Krajowy Plan Odbudowy, będącego platformą dialogu między przedstawicielami rządu, partnerami społecznymi, sektorem gospodarczym, organizacjami pozarządowymi oraz środowiskiem naukowym w zakresie realizacji KPO.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Komitet pełni funkcję nadzoru nad procesem wdrażania reform i inwestycji przewidzianych w Krajowym Planie Odbudowy, gwarantując prawidłowe wykorzystanie środków finansowych oraz analizując oddziaływanie tych przedsięwzięć na gospodarkę, społeczeństwo i rozwój regionalny. Dodatkowo Komitet przyczynia się do usprawnienia realizacji zarówno reform, jak i inwestycji.

W trakcie spotkania z Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, przedstawicielka ZNP w Komitecie Monitorującym KPO, Aleksandra Wąsik, poruszyła kwestię terminu wypłaty bonów na laptopy dla nauczycieli klas 1-3 oraz szkół ponadpodstawowych, finansowanych ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Kiedy rozpocznie się dystrybucja bonów na laptopy dla nauczycieli?

Przedstawicielka Ministerstwa Cyfryzacji zapewniła, że do końca roku zostanie opracowane i zaakceptowane stosowne rozporządzenie, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, które umożliwi wypłatę bonów dla nauczycieli klas 1-3 oraz szkół ponadpodstawowych już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Jak podkreśla wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski w rozmowie z Infor.pl, istnieje duże prawdopodobieństwo, że proces legislacyjny przebiegnie sprawnie, co umożliwi rozpoczęcie dystrybucji bonów dla nauczycieli już w pierwszym kwartale 2025 roku. Obecnie trwają konsultacje projektu rozporządzenia z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Po zakończeniu tego etapu rozpocznie się proces legislacyjny.

Program "Laptop dla nauczyciela"

Początkowo program "Laptop dla nauczyciela" był skierowany wyłącznie do nauczycieli klas IV-VI. Jednak, w kwietniu bieżącego roku, Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił z wnioskiem o rozszerzenie programu na pozostałe klasy. W odpowiedzi na tę inicjatywę, w lipcu 2024 roku, w ramach rewizji Krajowego Planu Odbudowy, zabezpieczono środki finansowe w wysokości około 172 milionów złotych na zakup laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Nauczyciele uprawnieni do bonu

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, bon mogą otrzymać nauczyciele wszystkich przedmiotów oraz inni pracownicy pedagogiczni (np. wychowawcy, bibliotekarze) zatrudnieni w:

  • klasach IV-VIII publicznych szkół podstawowych,
  • klasach IV-VIII niepublicznych szkół podstawowych,
  • klasach odpowiadających IV-VIII w publicznych i niepublicznych szkołach artystycznych.

Oznacza to, że prawo do bonu przysługuje zarówno nauczycielom przedmiotów ogólnych, jak i artystycznych, a także innym pracownikom pedagogicznym bezpośrednio związanym z edukacją uczniów w wymienionych klasach. Teraz do grupy tej mają dołączyć także nauczyciele klas I-III szkoły podstawowej. 

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Anna Kot

Absolwentka filologii polskiej (ze specjalnością komunikacja społeczna) na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej oraz dziennikarstwa (ze specjalnością nowe media) na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Blogerka, social media freak, miłośniczka podróży, escape roomów i… kotów (bo nazwisko zobowiązuje). Wcześniej dziennikarka Wirtualnej Polski, redaktorka magazynu, copywriterka, freelance pisarka dla "Faktu" i "Newsweeka", a także project managerka. Wielbicielka włoskiej kuchni, a także szeroko rozumianej sfery beauty. Autorka licznych publikacji o tematyce gospodarczej i emerytalnej. Z Grupą INFOR związana od 2023 roku.

Link do profilu autorki na LinkedIn: https://pl.linkedin.com/in/anna-kot-04061b18b

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraKoniec piekielnego żaru. Wiemy, kiedy nadejdzie arktyczne ochłodzenie »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj