Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

"Uwolnić Ameera", "ABW = policja polityczna". Pikieta przed MSWiA przeciw deportacji irackiego Kurda [ZDJĘCIA]

6 kwietnia 2017, 09:03
Tego dnia rzecznik koordynatora służb specjalnych Jan Żaryn poinformował o wszczęciu procedury deportacyjnej Ameera Alkhawlany’ego - doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaznaczył, że nie ma na nią wpływu decyzja sądu w Przemyślu, który zwolnił go z aresztu. Dzisiaj dostaliśmy informację, że po sześciu miesiącach w areszcie Ameer został zwolniony przez sąd, ponieważ przedstawione przez ABW dowody nie pozwalały dłużej go przetrzymywać – mówiła Magda, uczestniczka pikiety. Od tamtej pory nie było z nim kontaktu, po kilku godzinach dowiedzieliśmy się, że zmierza do Warszawy, skąd zostanie przeprowadzona deportacja. Adwokat Ameera złożył zażalenie. Jesteśmy tu, by wyrazić sprzeciw wobec takich działań i solidarność z Ameerem - dodała. Oliwia z inicjatywy Solidarni z Ameerem podkreśliła, że "to nie pierwszy przypadek, kiedy osoba bez postawionych zarzutów została aresztowana, a potem wydalona z kraju". Przypomniała, że w sprawie Ameera interweniowali: RPO, HFPC, fundacja Panoptykon i inne organizacje, odbywały się pikiety. Podkreśliła, że ONZ apeluje o nieodsyłanie nikogo do Iraku ze względu na skrajne niebezpieczeństwo.
Tego dnia rzecznik koordynatora służb specjalnych Jan Żaryn poinformował o wszczęciu procedury deportacyjnej Ameera Alkhawlany’ego - doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaznaczył, że nie ma na nią wpływu decyzja sądu w Przemyślu, który zwolnił go z aresztu. Dzisiaj dostaliśmy informację, że po sześciu miesiącach w areszcie Ameer został zwolniony przez sąd, ponieważ przedstawione przez ABW dowody nie pozwalały dłużej go przetrzymywać – mówiła Magda, uczestniczka pikiety. Od tamtej pory nie było z nim kontaktu, po kilku godzinach dowiedzieliśmy się, że zmierza do Warszawy, skąd zostanie przeprowadzona deportacja. Adwokat Ameera złożył zażalenie. Jesteśmy tu, by wyrazić sprzeciw wobec takich działań i solidarność z Ameerem - dodała. Oliwia z inicjatywy Solidarni z Ameerem podkreśliła, że "to nie pierwszy przypadek, kiedy osoba bez postawionych zarzutów została aresztowana, a potem wydalona z kraju". Przypomniała, że w sprawie Ameera interweniowali: RPO, HFPC, fundacja Panoptykon i inne organizacje, odbywały się pikiety. Podkreśliła, że ONZ apeluje o nieodsyłanie nikogo do Iraku ze względu na skrajne niebezpieczeństwo. / PAP / Leszek Szymaski
Kilkadziesiąt osób pikietowało w środę wieczorem siedzibę MSWiA w Warszawie w proteście przeciw deportacji studiującego w Polsce Kurda z Iraku Ameera Alkhawlany’ego.
Reklama
Reklama
Tematy:
deportacja iracki Kurd pikieta Ameer Alkhawlany :MSWiA

Powiązane

Reklama

Komentarze(3)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • szpeniek
  2017-04-06 10:39:44
  Trafia tam gdzie jest jego miejsce!
  74
 • zyx
  2017-04-06 10:39:45
  Chyba za brzydką minę tego pana nie aresztowano. Jakiś powód do deportacji też musi być. Więc zamiast nagłaśniać kilkuosobowe protesty , opiszcie dziennikarze powody aresztu i nakazu wydalenia tego miłego człowieka - ocenimy sami , czy zrobiono mu krzywdę.
  9
 • cieknacy lagier
  2017-04-06 14:46:21
  Aresztowac te ubeckie swinie co nazywaja sie polakami.
  2
Reklama

Zobacz więcej

Reklama