Brytyjski tygodnik katolicki "The Tablet", który jest jedną z najpopularniejszych gazet katolickich na świecie, opisał niedawno rasistowski żart o. Rydzyka podczas pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja na Jasną Górę. "Boże, gdzieś ty się nie mył? Choć tutaj bracie! On się nie mył wcale, zobaczcie!" - wołał szef Radia Maryja na widok czarnoskórego zakonnika. Wtórowały mu śmiechy i oklaski pątników.

"My, misjonarze redemptoryści z podprowincji Fortaleza w Brazylii oraz członkowie światowej rodziny św. Alfonsa całkowicie odcinamy się od prześmiewczego i infantylnego zachowania naszego współbrata Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja.

Charyzmatem redemptorystów jest głoszenie Słowa Bożego wszystkim narodom z jak największą miłością i szacunkiem. Dlatego w osłupienie wprawiły nas lekceważące i rasistowskie uwagi brata Rydzyka. A przecież dyrektor potężnej radiostacji, która poprzez swą nazwę jest oddana Matce Odkupiciela, musi być świadomy swej odpowiedzialności wobec sióstr i braci na całym świecie.

Czy on zdaje sobie sprawę, że takie bezmyślne słowa powodują ból, a nawet śmierć? Jako jego bracia redemptoryści z północno-wschodniej Brazylii odrzucamy z największą siłą ignorancję i rasizm okazany przez br. Tadeusza. Jesteśmy tym zawstydzeni, silnie dotknięci i - jako cząstka Ludu Bożego - przepraszamy nasze siostry i braci oraz prosimy ich o wybaczenie."