Ponad połowa badanych Polaków chce odwołania ministra Bartłomieja Sienkiewicza, a co czwarty jest zdania, że powinien zachować stanowisko jedynie do czasu wyjaśnienia całej sprawy. Jeszcze surowsi Polacy są dla szefa NBP, Marka Belki.

W przypadku prezesa NBP Marka Belki 2/3 badanych Polaków (67 proc.) uważa, że powinien podać się do dymisji, a tylko 11 proc., że powinien pozostać na stanowisku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Belka rozmawia z Sienkiewiczem. Wulgaryzmy i szemrane ustalenia. STENOGRAM>>>

Tak duża niechęć do Prezesa NBP może być spowodowana tym, że język, którego używał w rozmowie z Ministrem Sienkiewiczem, nijak nie koresponduje z poważnym wizerunkiem NBP – ocenia Tomasz Wróblewski, Wiceprezes WEI. – NBP kojarzy się ludziom z czymś poważnym, natomiast zachowanie Prezesa Belki dość daleko od tego odbiega.

Niemal połowa badanych Polaków (45 proc.) ocenia reakcje premiera Donalda Tuska po ujawnieniu nagrań jako niewłaściwe. A tylko co piat y (22 proc.) uważa, że premier postąpił właściwie.

Większość badanych Polaków (60 proc.) chciałaby dymisji rządu Donalda Tuska. Ale już mniejszym poparciem cieszy się idea wcześniejszych wyborów (54 proc.) albo powołania komisji śledczej do wyjaśnienia całej sprawy (47 proc.).

Wyniki badania pokazują, że afera taśmowa nie jest aż takim wielkim wstrząsem dla opinii publicznej, jak twierdzi wielu komentatorów – powiedziała prof. Dominika Maison. – Powoduje ona istotne zmiany w preferencjach politycznych Polaków, ale nie wywracają one do góry polskiej sceny politycznej. Poza tym nie wiadomo, jak są trwałe.

Badanie wskazuje, że po aferze taśmowej najlepszy wizerunek wśród największych partii ma Prawo i Sprawiedliwość, zwłaszcza wśród Polaków którzy planują udział w najbliższych wyborach parlamentarnych. PiS wyżej niż PO jest ceniona jako partia uczciwych polityków, zajmująca się problemami przeciętnych wyborców , troszcząca się o dobro polski i jako partia której się ufa.

Natomiast obie partie mają zbliżone oceny skuteczności swoich polityków w czasie kryzysu bezpieczeństwa.

O aferze taśmowej słyszała zdecydowana większość Polaków.

Badanie "Afera taśmowa w opinii Polaków" zostało przeprowadzone przez Warsaw Enterprise Institute i Dom Badawczy Maison na panelu badawczym Ariadna. Badanie zrealizowano od 18 do 20 czerwca 2014 roku metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie Polaków liczącej 1058 osób.

CZYTAJ WIĘCEJ o aferze taśmowej>>>