Andrzej Duda - według sondażu Ipsos exit poll - wygrał II turę wyborów prezydenckich, uzyskując 53 proc. głosów.

Oficjalnie politycy PiS nie chcą mówić, kto może znaleźć się w gronie najbliższych współpracowników Dudy w Pałacu Prezydenckim.

CZYTAJ TAKŻE: POWYBORCZY PONIEDZIAŁEK NA ŻYWO. Andrzej Duda prezydentem Polski. RELACJA>>>

Jeszcze przed ogłoszeniem wyników II tury wiceprezes PiS i szefowa sztabu Dudy Beata Szydło mówiła PAP, że Andrzej Duda stworzy bardzo kompetentny gabinet. - <i>Będą w nim ludzie uczciwi i tacy, którzy będą chcieli koncentrować się na sprawach Polaków</i> - podkreślała.

Duda w czasie kampanii zadeklarował, że jego współpracownikiem zostanie obecny poseł PiS z Małopolski Krzysztof Szczerski, który był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego - i jako polityk zajmujący się sprawami zagranicznymi będzie odpowiadać za ten obszar.

Sam Szczerski nie komentował tych doniesień. - <i>Po zwycięstwie Andrzeja Dudy współpraca z nim jako prezydentem byłaby zaszczytem dla każdego polityka w Polsce</i> - zaznacza.

Inny poseł, który - jak wynika z rozmów z politykami PiS - mógłby liczyć na miejsce w prezydenckiej kancelarii to Adam Kwiatkowski. Jest on zaangażowany m.in. w sprawy Polonii. Był współpracownikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w którego kancelarii odpowiadał m.in. za przygotowywanie wizyt krajowych.

Inny były współpracownik Lecha Kaczyńskiego Maciej Łopiński jest wymieniany jako kandydat na szefa kancelarii Dudy.

W roli doradców, ale również i etatowych pracowników Kancelarii Prezydenta wymieniani są naukowcy, którzy tworzą obecnie radę kampanii będącej częścią sztabu wyborczego Dudy - pomagają oni w kwestiach programowych. W radzie znaleźli się m.in. prof. Piotr Gliński, prof. Józefa Hrynkiewicz (posłanka PiS), prof. Jerzy Żyżyński (poseł PiS), prof. Ryszard Legutko (europoseł).

Z informacji PAP wynika, że odbyły się wstępne rozmowy dotyczące przyszłego kształtu kancelarii Dudy. Jednak - jak powiedział w niedzielę PAP rzecznik PiS Marcin Mastalerek - "nie zapadły jeszcze żadne decyzje".