Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wystąpiła do marszałka Senatu z wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senatora Krzysztofa B. - poinformowała rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Reklama

Jestem osobą uczciwą, jestem osobą działającą zawsze zgodnie z prawem i mówiącą prawdę. Stoję w obronie prawdy i będę walczyć o prawdę. Niczego się nie boję, a na pewno nie boję się Jarosława Kaczyńskiego ani Zbigniewa Ziobry - powiedział senator Krzysztof Brejza. - Dlatego złożyłem oświadczenie na ręce pana marszałka Tomasza Grodzkiego o rezygnacji z immunitetu senatorskiego - poinformował.

"Wniosek opiera się na kłamstwie"

Obecna na konferencji Dorota Brejza, żona senatora, która jest adwokatem i pełnomocnikiem męża, podkreśliła, że "wniosek, który Prokurator Generalny skierował do marszałka Senatu opiera się na kłamstwie". - Jest to wniosek, który opiera się na pomówieniach. W przeważającej mierze są to pomówienia głównej podejrzanej w procederze, którego dotyczy to postępowanie - podkreśliła. Dodała, że jest to wniosek, który "pomija dowody niewinności Krzysztofa Brejzy" i "manipuluje przedstawionym materiałem dowodowym".

Poinformowała, że nie pozostaje im nic innego, jak tylko zawiadomić prokuraturę o fakcie popełnienia przestępstwa wz. z treścią tego wniosku. - Osoby, które ten wniosek podpisały, a także osoby, które są odpowiedzialne za skierowanie tego wniosku do Senatu popełniły przestępstwo - powiedziała. Wyjaśniała, że chodzi o m.in. o nadużycie uprawnień, kreowanie fałszywych dowodów oraz działania, które przeciwko osobie niewinnej kierują wnioski o ściganie z za niepopełnione przestępstwo.

Ta sytuacja jest bezprecedensowa. Nasza źródłowa wiedza wskazuje na to, że ten wniosek powstał już kilka lat temu i czekał tylko na dogodny polityczny moment, aby zostać ujawniony, po to, aby prowadzić kampanię hejtu przeciwko Koalicji Obywatelskiej - powiedziała.

Reklama

Chodzi o śledztwo ws. rzekomych nieprawidłowości w Inowrocławiu…

Prokurator wyjaśniła, że powodem skierowania wniosku są ustalenia w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w inowrocławskim ratuszu, wskazujące na podejrzenie popełnienia przez senatora przestępstwa przekroczenia uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści osobistej dla niego oraz Ryszarda B.

Chodzi o ojca senatora, prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzę.

Senator Krzysztof Brejza kandyduje do Sejmu z trzeciego miejsca na liście KO w okręgu nr 4 (Bydgoszcz). Natomiast jego ojciec - w ramach paktu senackiego - jest kandydatem KO do Senatu z okręgu nr. 10 (Inowrocław).

Daria Kania