"Wobec skandalicznych wydarzeń w kanadyjskim parlamencie polegających na uhonorowaniu w obecności także prezydenta Zełenskiego członka zbrodniczej, hitlerowskiej formacji SS Galizien, podjąłem kroki w kierunku ewentualnej ekstradycji tego człowieka do Polski" - napisał we wtorek na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Reklama

We wpisie zamieścił list adresowany do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego, w którym zwraca się o pilne zbadanie w dokumentach, czy Jarosław Hunke jest poszukiwany za zbrodnie na Narodzie Polskim oraz na Polakach pochodzenia żydowskiego. "Znamiona takich zbrodni stanowią podstawę do wystąpienia do Kanady o jego ekstradycję" - dodał.

"Po przemówieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w kanadyjskim parlamencie w dniu 22 września 2023 roku spiker Izby Gmin Anthony Rota uhonorował 98-letniego Jarosława Hunkę, który podczas II wojny światowej służył w szeregach 14. Dywizji Grenadierów SS. Przedstawił go jako 'ukraińsko-kanadyjskiego weterana II wojny światowej, który walczył o ukraińską niepodległość z Rosjanami'. Nazwał go 'ukraińskim bohaterem, kanadyjskim bohaterem, któremu dziękujemy za jego służbę'. Zebrani nagrodzili 98-letniego weterana owacją na stojąco. Na sali obecny był m.in. premier Kanady Justin Trudeau" - napisał Czarnek w liście. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk