Rzymska uroczystość przypada w święto Bożego Miłosierdzia - święto, które ustanowił Jan Paweł II.

Reklama

Na weekend zaplanowano liczne koncerty, wystawy i pikniki rodzinne. Mszę św. beatyfikacyjną, która rozpocznie się w Rzymie w niedzielę o godz. 10, będzie można oglądać na telebimach w wielu polskich miastach. Takie urządzenia staną m.in. w: Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu, a także w Zakopanem, sanktuariach w Kalwarii Zebrzydowskiej i Licheniu oraz rodzinnymi mieście Karola Wojtyły - Wadowicach.

Episkopat Polski wyznaczył narodowe dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II na 3 maja, kiedy wypada święto Matki Boskiej Królowej Polski. Tego dnia w rzymskiej Bazylice Santa Maria Maggiore zostanie odprawiona msza św. z udziałem polskich biskupów, przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Po tym dniu zaplanowano liczne uroczystości w kraju, m.in. dziękczynienia z udziałem Episkopatu w Krakowie, Warszawie, na Jasnej Górze i w Przemyślu. W marcu br. biskupi postanowili, by decyzje o lokalnych inicjatywach duszpasterskich w ramach dziękczynienia za beatyfikację pozostawić każdej diecezji. Cały Episkopat zbierze się natomiast na ogólnopolskich uroczystościach 8 maja w Krakowie, 5 czerwca w Warszawie, od 24 do 26 czerwca we Włocławku, 26 sierpnia na Jasnej Górze, a 14-16 października w Przemyślu.

W stolicy w dzień beatyfikacji główne uroczystości odbędą się na pl. Piłsudskiego i na terenie Świątyni Opatrzności Bożej. W obu tych miejscach będzie można oglądać transmisję z Rzymu, a także zostaną odprawione msze św. - w Wilanowie o godz. 9, a na pl. Piłsudskiego - o godz. 12.

Na terenie Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odsłonięty portret Jana Pawła II złożony ze 105 tys. nadesłanych zdjęć. Wizerunek będzie miał 50 m wysokości i 26 m szerokości. W Wilanowie zostanie też otwarte miasteczko dla dzieci.Tuż po beatyfikacji z pl. Piłsudskiego Traktem Królewskim do Świątyni Opatrzności Bożej ruszy przystrojony biało-żółtymi kwiatami pojazd-replika papamobile z 1979 r.; będzie go można później oglądać przez cały dzień w Wilanowie. Natomiast o godz. 21 na pl. Piłsudskiego w Warszawie muzycy z różnych krajów wykonają kantatę jazzową "Miłość mi wszystko wyjaśniła". Utwór jest inspirowany twórczością Karola Wojtyły.

Nawet 200 tysięcy pielgrzymów spodziewanych jest podczas dwudniowych uroczystości z okazji beatyfikacji i święta Miłosierdzia Bożego w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystości rozpoczną się w sobotę wieczorem od tradycyjnego czuwania modlitewnego w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia będzie wtedy jednym z pięciu miejsc na świecie, które połączy się telemostem z czuwającymi na terenie rzymskiego Circus Maximus. Czuwanie za pośrednictwem łączy telewizyjnych ma otworzyć papież Benedykt XVI.

Reklama

W niedzielę, po transmisji watykańskich uroczystości rozpocznie się główna msza św. dziękczynna pod przewodnictwem kustosza sanktuarium bp. Jana Zająca. W południe Łagiewniki jeszcze raz przełączą się na transmisję z Watykanu, aby uczestniczyć w modlitwie Regina Coeli i błogosławieństwie papieża Benedykta XVI. O godzinie 15 odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego, po której zostaną odprawione popołudniowe i wieczorne msze św. Natomiast na krakowskim Rynku Głównym będzie można wziąć udział w koncercie pt. "Wracam do was - Błogosławiony Jan Paweł II".

Z kolei 11 czerwca relikwie Jana Pawła II zostaną złożone w nowo wybudowanym kościele w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie-Łagiewnikach. W ołtarzu umieszczona zostanie kropla krwi nowego błogosławionego. Dziękczynienie za beatyfikację z udziałem Episkopatu Polski odbędzie się w Krakowie 8 maja podczas procesji św. Stanisława z Wawelu na Skałkę. Mszy św. w klasztorze oo. Paulinów ma przewodniczyć kard. Camillo Ruini, który jako wikariusz dla diecezji rzymskiej otwierał proces beatyfikacyjny Jana Pawła. On także wygłosi homilię.

W sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej głównym punktem uroczystości dziękczynnych będzie msza św. odprawiona o godz. 11 przez kard. Mariana Jaworskiego, jednego z najbliższych przyjaciół Karola Wojtyły. W rodzinnym mieście Jana Pawła II, Wadowicach, dziękczynna msza św. zostanie odprawiona o godz. 10 na rynku. Weźmie w niej udział premier Donald Tusk.

W niedzielę o godz. 17 w sanktuarium maryjnym na Krzeptówkach w Zakopanem odbędzie się uroczysta msza dziękczynna za dar beatyfikacji, celebrowana przez ks. kardynała Stanisława Nagiego. Podczas mszy zostanie poświęcony ołtarz ku czci błogosławionego Jana Pawła II.

W sanktuarium maryjnym w Licheniu w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, a potem od 2 maja do końca sierpnia zostaną otwarte dla pielgrzymów apartamenty papieskie (Jan Paweł II przebywał tam w czerwcu 1999 r.). Zostanie też poświęcona kaplica dedykowana Janowi Pawłowi II.W Gdańsku mszę św. dziękczynną w Bazylice Mariackiej odprawi abp Tadeusz Gocłowski. Rozpocznie się ona w niedzielę, po zakończeniu transmisji z Rzymu.

W Szczecinie najważniejszym punktem niedzielnych uroczystości będzie transmisja z Watykanu. Po transmisji zaplanowano otwarcie wystawy nt. związków Jana Pawła II ze Szczecinem, po południu rozpocznie się Bieg Papieski, a potem festyn rodzinny. W jego trakcie w niebo wzbije się kilka tysięcy baloników z listami do Pana Boga, które napisane zostały przez uczniów szczecińskich szkół. Natomiast 14 maja metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga ma konsekrować w Śniatowie (Zachodniopomorskie) prawdopodobnie pierwszy w Polsce kościół pod wezwaniem Jana Pawła II.

We Wrocławiu w niedzielę, po transmisji z Rzymu odbędzie się koncert chórów, które wezmą udział w 1. edycji festiwalu Vratislavia Sacra. Natomiast wieczorem wrocławianie będą mogli obejrzeć pokaz fontanny multimedialnej na Pergoli. Obrazy powstające na taflach wody będą nawiązywać do postaci Jana Pawła II.

W Lublinie zaplanowano na niedzielę wspólne modlitwy, msze święte i koncerty dedykowane Janowi Pawłowi II. Główne uroczystości odbędą się przy kościele św. Rodziny, gdzie papież był w 1987 r. Natomiast 14 maja - jako wyraz wdzięczności - odbędzie się rajd rowerowy szlakiem papieskiej wizyty w tym mieście.

W Łodzi "Spacer Szlakiem Papieskim" organizuje Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Rozpocznie się on przed pomnikiem Jana Pawła II przy archikatedrze. Wieczorem w ośmiu łódzkich klubach rozpoczną się imprezy pod nazwą "Blessed Night" (Noc błogosławionego). Organizatorzy chcą świętować beatyfikację i jednocześnie pokazać młodzieży, jak zostać błogosławionym.