"Szabla ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ powstała w trudnym i przełomowym dla Polski momencie" - powiedziała PAP historyk sztuki, Anita Rossa. Dodała, że ten cenny zabytek został odnaleziony przez ks. Jarzębowskiego w Meksyku.

Reklama

Szabla ma wygrawerowany napis Vivat Wolność Polska, Dzień 3 ci Maya 1791 r. oraz monogram S.A.R. (Stanislaus Augustus Rex - Stanisław August Król). Jest na niej także rysunek kawalerzysty narodowego z uniesioną szablą, która ma zamkniętą rękojeść, o kształcie typowym dla ówczesnych augustówek.

Szablę można oglądać w sali Drogi do Niepodległości. Jest tam także związany z czasami uchwalenia Konstytucji 3-Maja olejny portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przedstawia króla trzymającego w prawej ręce kartkę opatrzoną pieczęcią.

"Autor nie jest znany, ale dzieło nosi znamiona warsztatu Marcello Bacciarelli (1731-1818)" - poinformowała Rossa. Według niej, obraz powstał w II połowie XVIII w. i jest zapewne kopią z epoki powstałą według jednego z portretów wykonanych przez Bacciarellego - od 1766 r. nadwornego malarza króla Stanisława Augusta.

Reklama

W licheńskim muzeum znajduje się kilka tysięcy najcenniejszych zabytków kultury i historii Polski. Ksiądz Jarzębowski zebrał kilkanaście tysięcy cennych eksponatów. Wiele z nich przetrwało II wojnę światową. W latach 50-tych XX w. zostały umieszczone w pałacu w Fawley Court (Anglia)."W czasie licznych podróży duchowny często kupował dzieła sztuki, rzeźby, książki oraz napotykane polonica" - mówi Rossa.

W 2007 r. zbiory z Fawley Court zostały przewiezione do sanktuarium w Licheniu. Jego gospodarzami są księża marianie.