Od popołudnia 1 maja do godziny 3 w nocy z niedzieli na poniedziałek przed trumną ze szczątkami Jana Pawła II przed Ołtarzem Konfesji przeszło ćwierć miliona osób. 100 tysięcy ludzi oddało hołd papieżowi w poniedziałek do wieczora, czyli do ceremonii złożenia trumny w Kaplicy Świętego Sebastiana w bazylice świętego Piotra.

Reklama

Jednak bardzo wielu pielgrzymów nie zdążyło pokłonić się przed trumną papieża. Kiedy w poniedziałek zamykano bazylikę i wejście na Plac świętego Piotra, w kolejce stały jeszcze tłumy ludzi, wśród nich wielu Polaków.

Wcześniej Watykan zapewniał, że trumna będzie wystawiona tak długo, jak długo będą napływać wierni. Ostatecznie jednak termin złożenia szczątków Jana Pawła II w nowym grobie w bazylice przyspieszono. Zamiast 5 maja, jak pierwotnie zapowiadano, ceremonia ta odbyła się 2 maja wieczorem.

Natychmiast po otwarciu bazyliki we wtorek rano pielgrzymi ustawili się w kolejce, by zobaczyć nowy grób Jana Pawła II w kaplicy, znajdującej się tuż obok Piety Michała Anioła.

Cały czas do bazyliki przybywają kolejne grupy pielgrzymów.