Okno na tamtą stronę. Getto warszawskie w latach 1939–1945, Fotoplastikon, wtorek – niedziela, godz. 10–18:

Reklama

Prezentacja 48 trójwymiarowych obrazów utrwalonych na szklanych pozytywach. Można zobaczyć Muranów nie tylko z czasów getta, lecz także z końca lat 30. i 1945 r. Synagoga im. Nożyków, bazar przy ul. Gęsiej, cmentarz Żydowski przy Okopowej – to niektóre z obrazów na tej wystawie.

Tribute to Marek Edelman, Muzeum Historii Żydów Polskich, 19.04, godz. 20.00:

Oficjalne uroczystości odbędą się dzisiaj pod pomnikiem Bohaterów Getta. Wieczorem warto wrócić do położonego obok pomnika muzeum na występ poświęcony jednemu z przywódców powstania Markowi Edelmanowi. Zespół Wojtka Mazolewskiego (m.in. Pink Freud) zagra koncert inspirowany pieśniami lewicowej żydowskiej partii Bund, której członkiem był Edelman. Obowiązuje rezerwacja miejsc na stronie MHŻP. Po koncercie, o godz. 21.30, sprzed budynku muzeum skierowane zostaną w niebo dwa snopy światła, które uczczą 70. rocznicę wybuchu powstania.

Obchody w Domu Spotkań z Historią, 19–20.04, od godz. 18.00:

Obok trwającej już od tygodnia wystawy „Za murem. Jak powstawało warszawskie getto – fotografie z 1940 r.” DSH przygotował specjalny cykl filmowy. W programie m.in. „Fotograf snów” o Ryszardzie Horowitzu, „Niedokończony film” z materiałem z warszawskiego getta przygotowanym przez Urząd Propagandy III Rzeszy oraz „Lista Schindlera” Spielberga.

Dzień otwarty w Muzeum Historii Żydów Polskich, 20–21.04, od godz. 10.00:

Wstęp wolny do nowo wybudowanego muzeum, a w nim m.in. specjalne spacery, warsztaty, wykłady, spektakl, projekcja filmu „Rotem” Agnieszki Arnold, którego bohaterem jest Symcha Ratajzer Rotem ps. „Kazik”, bojownik powstania w getcie.

Dzień pamięci o mieszkańcach getta warszawskiego w Centrum Kultury Jidysz, 21.04, od godz. 10.30:

Koncerty, warsztaty, wykłady, filmy, wirtualny spacer – to wszystko czeka na tych, którzy odwiedzą centrum przy ul. Andersa 15. Wstęp na wydarzenia wolny, ale wcześniej trzeba przysłać zgłoszenie na: jidysz@shalom.org.pl.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy, kino Muranów, 23–28.04:

Dokumenty i fabuły, wykłady i retrospektywa specjalnego gościa imprezy pisarza, autora scenariuszy Józefa Hena. Będzie można zobaczyć m.in. powstałe na podstawie jego książek „Prawo i pięść” oraz „Kwiecień”. Wstęp na festiwal (z wyłączeniem gali otwarcia oraz zamknięcia) wolny.

Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, synagoga im. Nożyków, Palladium, Muzeum Historii Żydów Polskich, 9–12.05, godz. 19.30:

Na otwarcie imprezy wystąpi specjalnie na nią stworzona izraelsko-niemiecko-polska jazzowa formacja Hakafot. Poza nimi zagrają francuska grupa Watcha Clan, też specjalnie na ten festiwal stworzony projekt Mikołaja Trzaski i muzyków brytyjskiej sceny jazzowej Olie Brice’a i Marka Sendersa oraz Horny Trees Big Band Pawła Szamburskiego.

Upamiętnienie zburzenia Wielkiej Synagogi, Muzeum Historii Żydów Polskich, 16.05, godz. 18.00:

Reklama

Ostatni akcent obchodów rocznicy. Koncert „Lament serca” Jerzego Maksymiuka.