Prezydenci spotkali się we wtorek w Warszawie z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Szwajcarią.

Reklama

Andrzej Duda poinformował, że poprosił prezydenta Maurera, aby podjął działania, które umożliwią przetrwanie Muzeum Polskiego w Rapperswilu. - To jest niezwykle ważne. Bardzo byśmy chcieli, żeby mogło ono nadal funkcjonować w zamku w Rapperswilu i bardzo byśmy chcieli, aby mogło ono nadal funkcjonować, jako Muzeum Polskie - mówił prezydent Polski.

Jak wskazał, Muzeum Polskie w Rapperswilu jest nie tylko śladem wspólnej historii Polski i Szwajcarii, ale także bardzo ważnym świadectwem historii Europy.

Prezydent zaznaczył, że strona polska zdaje sobie sprawę, że ws. muzeum decyzje podejmują władze samorządowe. - Ale prosiłem o wsparcie, bo ono - ze strony głowy państwa - zawsze jest bardzo ważne, symboliczne i znaczące. Mam nadzieję, że prezydent (...) tego wsparcia udzieli - powiedział Duda.

Prezydent Szwajcarii zwracał uwagę, że muzeum należy do samorządu i to obywatele tej gminy zdecydowali, jak zagospodarować budynek, w którym znajduje się muzeum. - Nasz rząd nie może nic nakazać czy polecić samorządowi. Po prostu musimy starać się znaleźć rozwiązanie za obopólną zgodą. Sądzę, że znajdziemy takie rozwiązanie, kiedy wyjaśnimy tę całą sytuację; rozwiązanie dobre dla Polski - mówił Maurer.

- Nie wiem, czy znacie państwo to muzeum, ono trochę pokryło się kurzem w ostatnich dekadach. Nie byłoby źle tę wystawę odświeżyć i może te dwa aspekty będzie można połączyć w najbliższym czasie, ale nie możemy jako rząd składać gwarancji w tym zakresie - dodał prezydent Szwajcarii.

Założone w 1870 r. przez hrabiego Władysława Platera Muzeum Polskie mieści się na zamku będącym własnością gminy Rapperswil-Jona. Od 2008 r. gmina próbuje usunąć instytucję i dokonać przebudowy zamku. W 2017 r. burmistrz Rapperswil zapowiedział w wywiadzie prasowym, że po rozpoczynającym się w 2020 r. remoncie muzeum nie wróci na zamek.

Reklama

Innym tematem rozmów prezydentów Polski i Szwajcarii była Inicjatywa Trójmorza. Duda przekazał, że zwracał uwagę Maurerowi, że inwestycje realizowane w ramach Trójmorza są ważne dla rozwoju biznesowego w Polsce. Zachęcał też szwajcarski biznes do jeszcze aktywniejszego inwestowania w Polsce.

- Podkreślałem też jak bardzo ważne są pieniądze, które Polska otrzymała z tzw. szwajcarskiego mechanizmu finansowego na rozwój infrastruktury, w jak istotny sposób te pieniądze przyczyniają się także do poprawy możliwości inwestycyjnych w naszym kraju - dodał Duda.

Maurer poinformował, że "w parlamencie Szwajcarii trwa dyskusja o drugiej transzy Swiss Contribution". Zapowiedział, że jego kraj będzie starał się jak najszybciej tę transzę uruchomić.

Prezydent Szwajcarii zwrócił uwagę, że szwajcarskie przedsiębiorstwa już dawno zauważyły dynamiczny rozwój polskiej gospodarki. Jak dodał, zatrudniają one 40 tys. polskich pracowników. W Szwajcarii - jak mówił - mieszka około 30 tys. Polaków, którzy "są dobrymi, bardzo cenionymi pracownikami we wszystkich dziedzinach".

Jak ocenił Maurer, Polskę i Szwajcarię łączą znakomite stosunki gospodarcze, które stale się poprawiają. Ponadto, Szwajcaria ma wielkie zaufanie do rządu polskiego, polskiej gospodarki i do narodu polskiego. - Nie mamy wspólnych granic, ale historia uczyniła nas sąsiadami i te dobrosąsiedzkie stosunki chcemy z Polską utrzymywać również w przyszłości na bazie przyjaźni, dobrych emocji - dodał Maurer.

Maurer przekazał, że Szwajcaria jest zainteresowana doskonaleniem połączeń na linii północ-południe. - Zastanowimy się, jak możemy te projekty wspierać - dodał.

Jak przekazał polski prezydent, z Maurerem rozmawiał również o kwestiach europejskich, a także na temat sytuacji na Ukrainie i na Bałkanach.