Reklama

Reklama

Reklama
Warszawa

Reklama

Reklama

Niezwykłe znalezisko. Przedmioty ofiar Auschwitz odkopane przy krematorium [ZOBACZ ZDJĘCIA]

8 czerwca 2016, 18:22
Część spośród przedmiotów należących do ofiar Auschwitz, które po 50 latach od odnalezienia obok krematorium III trafiły teraz do Muzeum Auschwitz, zostanie zaprezentowane w lipcu w kilku miastach Polski – poinformował dyrektor Muzeum Piotr Cywiński. „Ze względu na rangę wydarzenia chcemy w pierwszej połowie lipca, jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży, przynajmniej w kilku miastach Polski, zrobić krótkie wystawy prezentujące część przedmiotów, a także film dokumentalny Andrzeja Brzozowskiego 'Archeologia', który został zrealizowany podczas prac archeologicznych w 1967 r. Wówczas przedmioty wydobyto z ziemi” – wyjaśniał Cywiński.
Część spośród przedmiotów należących do ofiar Auschwitz, które po 50 latach od odnalezienia obok krematorium III trafiły teraz do Muzeum Auschwitz, zostanie zaprezentowane w lipcu w kilku miastach Polski – poinformował dyrektor Muzeum Piotr Cywiński. „Ze względu na rangę wydarzenia chcemy w pierwszej połowie lipca, jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży, przynajmniej w kilku miastach Polski, zrobić krótkie wystawy prezentujące część przedmiotów, a także film dokumentalny Andrzeja Brzozowskiego 'Archeologia', który został zrealizowany podczas prac archeologicznych w 1967 r. Wówczas przedmioty wydobyto z ziemi” – wyjaśniał Cywiński. / PAP / Andrzej Grygiel
Termometry, butelki po lekach i perfumach, biżuteria, zegarki, scyzoryki, a nawet pieczątka z nazwiskiem - takie pozostałości po ofiarach Auschwitz odkopano obok obozowego krematorium. W czasie wojny Niemcy uważali te przedmioty za bezwartościowe i dlatego wrzucali je do dołu obok spalarni ciał. Dla dzisiejszych historyków i muzealników to bezcenny skarb. Muzeum Auschwitz odzyskało go niemal pół wieku po odnalezieniu w 1967 roku.

Powiązane

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama