Reklama
Warszawa
Reklama

Niezwykłe znalezisko. Przedmioty ofiar Auschwitz odkopane przy krematorium [ZOBACZ ZDJĘCIA]

8 czerwca 2016, 18:22
Część spośród przedmiotów należących do ofiar Auschwitz, które po 50 latach od odnalezienia obok krematorium III trafiły teraz do Muzeum Auschwitz, zostanie zaprezentowane w lipcu w kilku miastach Polski – poinformował dyrektor Muzeum Piotr Cywiński. „Ze względu na rangę wydarzenia chcemy w pierwszej połowie lipca, jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży, przynajmniej w kilku miastach Polski, zrobić krótkie wystawy prezentujące część przedmiotów, a także film dokumentalny Andrzeja Brzozowskiego 'Archeologia', który został zrealizowany podczas prac archeologicznych w 1967 r. Wówczas przedmioty wydobyto z ziemi” – wyjaśniał Cywiński.
Część spośród przedmiotów należących do ofiar Auschwitz, które po 50 latach od odnalezienia obok krematorium III trafiły teraz do Muzeum Auschwitz, zostanie zaprezentowane w lipcu w kilku miastach Polski – poinformował dyrektor Muzeum Piotr Cywiński. „Ze względu na rangę wydarzenia chcemy w pierwszej połowie lipca, jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży, przynajmniej w kilku miastach Polski, zrobić krótkie wystawy prezentujące część przedmiotów, a także film dokumentalny Andrzeja Brzozowskiego 'Archeologia', który został zrealizowany podczas prac archeologicznych w 1967 r. Wówczas przedmioty wydobyto z ziemi” – wyjaśniał Cywiński. / PAP / Andrzej Grygiel
Termometry, butelki po lekach i perfumach, biżuteria, zegarki, scyzoryki, a nawet pieczątka z nazwiskiem - takie pozostałości po ofiarach Auschwitz odkopano obok obozowego krematorium. W czasie wojny Niemcy uważali te przedmioty za bezwartościowe i dlatego wrzucali je do dołu obok spalarni ciał. Dla dzisiejszych historyków i muzealników to bezcenny skarb. Muzeum Auschwitz odzyskało go niemal pół wieku po odnalezieniu w 1967 roku.
Reklama
Reklama

Powiązane

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(7)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jonasz
  2016-06-09 12:57:17
  Auschwitz i Birkenau, jako miejsca zbrodni nie powinno być przekopywane dla "poszukiwania" artefaktów. Winny pozostać w "spokoju"...
  12
 • Dziwne
  2016-06-08 23:49:30
  1967...
  4
 • Jam
  2016-06-13 07:31:38
  ciekawe kiedy Unia Jewropejska nakaże modlić się do tych poniemieckich śmieci, które będą wożone po Polsce jak jakiś całun turynski co najmniej..
  26
  pokażodpowiedzi (4)
Reklama

Zobacz więcej

Reklama