Bogata kultura społeczności żydowskiej, jej wyznanie, język, mentalność i obyczajowość powodowały, że wielka dzielnica nalewkowska swoim charakterem znacznie różniła się od pozostałych rejonów stolicy. Album „Przedwojenna żydowska Warszawa. Najpiękniejsze fotografie” to niezwykła podróż w czasie do świata, który przeminął bezpowrotnie.

Reklama

Nie ma chyba w Europie innej metropolii, która podczas drugiej wojny światowej ucierpiała tak straszliwie jak Warszawa. Nie ma w niej drugiej takiej dzielnicy, która została starta z powierzchni ziemi – jak dzielnica północna. I nie ma drugiej tak licznej dzielnicowej populacji, która doświadczyła równie potwornej zagłady i znikła bez śladu po 600 latach bytowania – jak żydowska społeczność północnego śródmieścia.

Wędrówka po przedwojennej żydowskiej Warszawie może odbywać się nieomal wyłącznie w świecie wirtualnym, albowiem w tym rzeczywistym pozostały tylko nieliczne pamiątkowe kamienie, pomniki i tablice. Przetrwały też niektóre nazwy ulic, zaś same ulice zmieniły się nie do poznania. Tam, gdzie było gwarnie – panuje głucha cisza, gdzie było tłumnie – dziś jest bezludzie. Na przedwojennych fotografiach przedstawiających ludzi, domy, ulice, bazary i synagogi utrwalił się na wieki świat pełen życia i taki właśnie został przedstawiony w albumie.

Album pojawi się w księgarniach w wydaniu dwujęzycznym – polskim i angielskim.

Jarosław Zieliński
Przedwojenna żydowska Warszawa. Najpiękniejsze fotografie
ISBN 978-83-7243-982-6
96 stron
Format 210x260 mm
Oprawa twarda
Odwiedź nas w Internecie: www.rm.com.pl

O autorze:

Jarosław Zieliński – varsavianista i historyk, autor wielotomowego opracowania "Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy" (wydawane od 1996), wielu publikacji jak "Latarnie warszawskie. Historia i technika" oraz przewodników historycznych po warszawskich dzielnicach. Autor licznych artykułów dotyczących dziejów i zabytków Warszawy, m.in. na łamach "Stolicy" i "Dziennika". W roku 2008 został nagrodzony Nagrodą Literacką m.st. Warszawy za przewodnik po Żoliborzu "Żoliborz. Przewodnik historyczny". Nakładem Wydawnictwa RM ukazał się również jego album „Przedwojenne Bielany. Najpiękniejsze fotografie”.