Były prezydent RP Lech Wałęsa został wyróżniony w środę wieczorem w Berlinie honorową nagrodą Złotej Kury (Goldene Henne), przyznawaną przez wschodnioniemieckie media. Wałęsę uhonorowano za dokonania polityczne. W opinii jury nagrody Wałęsa, jako były przywódca antykomunistycznej opozycji w Polsce, stał się bohaterem i wzorem dla milionów ludzi.

Reklama

Laudację na cześć Wałęsy wygłosił pełnomocnik ds. akt dawnej NRD-owskiej komunistycznej bezpieki Stasi Roland Jahn. Powiedział, że Wałęsa jest człowiekiem, który pisał historię i poruszył Europę. Jego pragnienie wolności dawało nadzieję wielu ludziom - podkreślił Jahn. Nam w NRD dał pewność, że wolność można sobie wziąć nawet wówczas, gdy wydaje się to niemożliwe. Jego przesłanie było proste: Da się - dodał.

Lech Wałęsa symbolizuje nadzieję na to, że wszystko może się zmienić, jeśli się nie poddajemy (...) Utorował on drogę do upadku muru berlińskiego i jedności Niemiec - powiedział laudator.

Wałęsa podziękował podczas berlińskiej gali za tak długą pamięć o walce Solidarności. Zaapelował o dostrzeżenie pewnych faktów, na które w Europie należałoby mieć wspólne spojrzenie. Obalenie komunizmu nastąpiło w 1980 r., gdy wymogliśmy na (Leonidzie) Breżniewie uznanie niezależnej organizacji, która miała 10 mln członków. Wtedy to - moim zdaniem - wybiliśmy zęby radzieckiemu niedźwiedziowi. Wszystko, co zdarzyło się potem, było tego skutkiem. Za nami poszły inne narody i zdobyliśmy wolność, co wydawało się niemożliw" - powiedział.

Były prezydent dodał, że wówczas żaden z czołowych polityków na świecie nie wierzył, że możliwe jest wyrwanie się z komunizmu. Dziś słyszymy podobne głosy. Wielu mówi, że nie zbudujemy jedności europejskiej, że to niemożliwe przy tak wielkich różnicach gospodarczych i socjalnych czy podatkowych. Nie słuchajcie tych głosów. Mamy dowody, jak wiele jest możliwe - ocenił Wałęsa.

Jego zdaniem obecne pokolenie ma ogromną szansę żyć w pokoju i dobrobycie jeśli będzie budować na wspólnych wartościach. W poprzednich latach honorową nagrodę Złotej Kury za dorobek polityczny otrzymali m.in. były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, były szef niemieckiej dyplomacji Hans-Dietrich Genscher, były przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow oraz niemiecka kanclerz Angela Merkel.

Nagroda Złotej Kury przyznawana jest od 1995 r. przez tygodnik "Superillu", radio i telewizję MDR, radio i telewizję RBB, telewidzów i czytelników. Poza nagrodą honorową dla osobistości politycznych otrzymują ją postaci świata rozrywki, filmu, mediów i sportu. Wykonana z brązu i ważąca 3,5 kilograma statuetka kury upamiętnia zmarłą w 1991 r. berlińską moderatorkę Helgę "Henne" Hahnemann.