Posłowie Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski uznali, że TVP2 nadała program antykatolicki, poniżający osoby starsze i niepełnosprawne. We wniosku do KRRiT, posłowie zaznaczyli, że emisja skeczu kabaretu Limo w ramach cyklu "Tylko dla Dorosłych" złamała zapis ustawy o radiofonii i telewizji, dotyczący obrazy uczuć religijnych i naruszenia dobrych obyczajów oraz złamała zasady realizacji misji publicznej przez Telewizję Polską.

Reklama

Terlikowski bije w kabaret Limo>>>>

Jan Dworak, przewodniczący KRRiT przyznał im rację i ukarał TVP. - Przeprowadzona przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji analiza wskazanej audycji potwierdziła przekroczenie granicy swobody wypowiedzi - czytamy w piśmie KRRiT.

W uzasadnieniu rada podkreśla, że satyra nie może naruszać godności ludzkiej, a satyryczna forma wypowiedzi nie zawsze jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla takich naruszeń, niezależnie wobec kogo i o jakiej porze zostały dokonane. - Trzeba mieć to na uwadze, oceniając kwestię tak delikatną, jaką są uczucia religijne - czytamy w piśmie.

Skarga posłów nie była jedyną, jaka dotarła do KRRiT. Z informacji rady wynika, że skarżyły się także osoby prywatne. Łącznie było ich 12.