Pierwszy projekt, który zostanie powierzony Paczuskiej do monitorowania i rozwoju, to anglojęzyczny kanał informacyjny - czytamy w komunikacie. "Zarząd TVP wyraża zadowolenie z kontynuacji współpracy z redaktor Marzeną Paczuską" - podkreślono.

Paczuska, która kierowała "Wiadomościami" od stycznia 2016 r., została zdymisjonowana w sierpniu b.r.

Reklama

Klaudiusz Pobudzin, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, której podlega redakcja głównego programu informacyjnego TVP, napisał wówczas na swoim profilu na Twitterze "@OlechowskiJarek nowym szefem "Wiadomości". Gratuluję! Dziękuję za dotychczasową pracę @MarzenaPaczuska". Poinformował w ten sposób, że Paczuską zastąpił dziennikarz "Wiadomości" Jarosław Olechowski. Do wpisu, również na swoim Twitterze, odniosła się Paczuska: "Etatowych dziennikarzy, pracowników TVP - zwalniają na TT... -:) Super" - napisała.

Dymisją szefowej "Wiadomości" zajęła się Rada Mediów Narodowych na posiedzeniu 29 sierpnia. Jej przewodniczący Krzysztof Czabański powiedział wówczas po spotkaniu gremium, że wszyscy członkowie RMN jednogłośnej ocenili sposób odwołania Paczuskiej jako niedobry i "wizerunkowo bardzo niekorzystny".

Drugim projektem nad jakim być może ma pracować Paczuska jest anglojęzyczny kanał "Poland 24", który miałby ruszyć najpóźniej 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Marzena Paczuska nie odpowiedziała na pytanie "Presserwisu", czy projekt, który ma rozwijać w TVP, to "Poland 24" lub "Telewizja Poland Today". Taka sugestia znalazła się 8 września br. w "Gazecie Wyborczej" (Agora). -Telewizja Polska analizuje wstępnie możliwości utworzenia nowego kanału, który będzie nawiązywał do projektu Telewizji Wyszehradzkiej i wypełniał część jej założeń. Pani Marzena Paczuska jest doradcą zarządu ds. informacji, więc naturalnie uczestniczyć będzie w budowaniu założeń kanału, jednak o obsadzie konkretnych stanowisk trudno mówić na obecnym, wstępnym etapie prac - informuje "Presserwis" biuro prasowe Telewizji Polskiej.

W Polsce anglojęzyczny serwis internetowy o nazwie Thenews.pl prowadzi Polskie Radio. Emituje też anglojęzyczne audycje w ramach Polskiego Radia dla Zagranicy. Polska Agencja Prasowa oferuje część swoich depesz po angielsku, sprzedaje też anglojęzyczny serwis biznesowy Market Insider.