Informacja o naszej kontroli w siedzibie "Newsweeka" jest absolutnie fałszywa – zapewniła dziennik.pl, Anna Szczepańska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie

Zdementowała w ten sposób szybko rozpowszechniającą się w internecie informację jakoby urzędnicy skarbowi, ZUS i Państwowej Inspekcji Pracy weszli dziś do siedziby tygodnika "Newsweek".

Kontrola skarbówki miałaby przy tym być zemstą za niedawny tekst o majątku premiera Mateusza Morawieckiego. Urzędnicy mieli ją jednak tłumaczyć nieprawidłowościami w rozliczaniu VAT.

Informacja, która rozchodzi się po sieci, przywołuje nieprawdziwą wypowiedź rzeczniczki warszawskiej IAS, jakoby chodziło o "deklarowanie bardzo wysokiego naliczenia podatku przy zachowaniu niewielkiej sprzedaży, ponadto sprawdzamy wykazanie zakupów środków trwałych i żądanie bezpośredniego zwrotu znacznych kwot". W rozmowie z dziennik.pl zapewnia jednak, że to "fake news", wobec którego podjęto już odpowiednie kroki.

Kilka dni temu "Newsweek" napisał, że premier "żongluje swoim majątkiem tak, żeby pokazać z niego tylko to, co chce". Według tygodnika "co najmniej dwa razy gdy Mateusz Morawiecki dostawał propozycję wejścia do polityki, część majątku przepisywał na żonę" - w 2013 i 2015 roku.