"Na sondażach już paru się przejechało. Woronicza 17 dziś jest śmiesznym pisowskim programikiem i nic już nie uratuje jego wizerunku... rzecznik PiS w akcie desperacji mógłbyy nawet żuć włąsny krawat... gdyby go nosił" - tak bojkot audycji w TVP Info skomentował na Twitterze rzecznik PSL, Jakub Stefaniak.

Reklama

Z kolei Andrzej Halicki, razem z Urszulą Pasławską z PSL i Mirosławem Suchoniem z Nowoczesnej zorganizowali za to konferencję prasową pod pomnikiem Wolnego Słowa przy Mysiej, gdzie za PRL mieściła się cenzura.

Nie ma demokracji, nie ma wolnych wyborów i prawdziwej wolności wypowiadania się, bez rzetelnej informacji, bez mediów, które pełnią służebną rolę wobec obywateli - powiedział Halicki.

Jego zdaniem "od dłuższego czasu" w programie "Woronicza 17" organizowane są seanse nienawiści, podczas których mówi się wyłącznie źle o opozycji oraz publikuje się tendencyjne, niesprawdzone materiały mające ją szkalować. Jeżeli chodzi o Telewizję Polską, programy TVP Info, w tego rodzaju formule, uczestniczyć nie będziemy - oświadczył Halicki.

Pasławska dodała, że w programie "Woronicza 17" pomija się tematy niekorzystne dla władzy. Jak zaznaczyła bojkot niedzielnej audycji to protest przeciwko takiej formule jej prowadzenia. Według posłanki, Telewizja Polska, jako medium publiczne, powinna prezentować zdanie wszystkich opcji politycznych, a nie tylko partii rządzącej.

Mirosław Suchoń (Nowoczesna) podkreślił, że posłowie opozycji, swoją obecnością w programie TVP Info, nie chcą legitymizować propagandy, która - jego zdaniem - w "Woronicza 17" jest ważniejsza niż rzeczywiste problemy.

Politycy byli pytani, czy "bojkot" programu "Woronicza 17" oznacza, że przedstawiciele PO, PSL i Nowoczesnej przestaną też brać udział w innych audycjach TVP. Mamy Zarząd Krajowy w środę; wtedy będę mógł precyzyjnie odpowiedzieć co PO będzie proponować w najbliższych tygodniach - odparł Halicki. Również Suchoń powiedział, że władze Nowoczesnej w najbliższym tygodniu będą w tym temacie podejmowały decyzje.

Pasławska odparła, że PSL zwraca uwagę na charakter prowadzenia tego konkretnego programu. My generalnie do większości programów publicystycznych prowadzonych w Telewizji Publicznej nie jesteśmy zapraszani - dodała.

Piotr Misiło zaś zacytował na Twitterze PRzemysława Szubartowicza, który napisał, że "bojkot w imię przyzwoitości zdał egazmin".

Zachowanie opozycji skrytykował za togość programu, Ryszard Czarnecki. "Demonstracja ,która tylko buduje Rachonia-wszyscy przypomną jego niewygodne pyt.sprzed tygodnia...." - skomentował na Twitterze. Stwierdził też, że przeciwnicy PiS "kłamią", bo jeszcze wczoraj potwierdzili swój udział w programie.

Sam program opóźnił się dziś o kilkanaście minut - przez ten czas TVP Info pokazywało materiał o Darze Młodzieży, który ma wypłynąć w kilkunastomiesięczny rejs. Gdy "Woronicza 17" pojawiło się już na wizji, prowadzący program nie wspomniał ani słowem o zachowaniu opozycji, jedynie przedstawił gości i przeprosił za opóźnienie audycji.