Tegorocznemu Piknikowi - podobnie jak odbywającej się równolegle z nim konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Centrów Nauki i Muzeów - towarzyszy hasło "Wolność". "Ponad 230 instytucji z całego świata przygotowało efektowne pokazy i doświadczenia, które zainteresują zwiedzających w każdym wieku. Będzie można się przekonać, jak na naszą codzienność wpływają odkrycia naukowe - od tych starożytnych aż po najnowocześniejsze technologie" - zapowiada Anita Celarska z Polskiego Radia.

Reklama

W Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego stanie 237 naukowych namiotów. Goście Pikniku będą mogli w nich m.in. zobaczyć pióro sprzed 150 mln lat - jedno z najstarszych na świecie, spróbować swoich sił w pojedynku z robotem w grze logicznej lub wzbić się w powietrze za pomocą skrzydeł, wywołać małe trzęsienie ziemi, zagrać na laserowej harfie, a także osiągnąć stan nieważkości w wodzie albo wziąć udział w warsztatach budowania robotów.

Podczas Pikniku dociekliwi pasjonaci nauki będą się też mogli dowiedzieć, czy drożdże oddychają, czy można zobaczyć cząstki elementarne albo słyszeć oczami i jak można mnożyć za pomocą makaronu. Miłośnicy robotyki będą zaś mieli wyjątkową okazję, by zobaczyć robot Honda Asimo, który sprawnie biega nawet z szybkością 6 km/h. Pokaz pojazdów księżycowych przygotowali studenci z Koła Inżynierii Kosmicznej Politechniki Warszawskiej. Z kolei w namiocie Instytutu Chemii Fizycznej PAN będzie można obejrzeć wybuchy chemicznych wulkanów.

Osoby zainteresowane historią powinny odwiedzić namiot Muzeum Historii Polski, gdzie będzie można np. ułożyć puzzle przedstawiające dwie wersje obrazu Canaletta "Elekcja Stanisława Augusta Poniatowskiego" i wziąć udział w grze edukacyjnej "Wolna elekcja", wcielając się w postacie szlachciców z epoki.

W Pikniku - oprócz polskich instytucji - udział wezmą przedstawiciele m.in. Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Niemiec, Rosji, USA i Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy pojawią się popularyzatorzy nauki z Norwegii i Izraela.Wśród zagranicznych gości znajdzie się m.in. brytyjski demonstrator nauki Tom Pringle - znany jako dr Bunhead - który ze swoimi prezentacjami jeździ po całym świecie oraz inny popularny demonstrator, traktujący naukę jak magię i zabawę - prof. Bob Friedhoffer z The City University of New York.

Reklama

Piknik rozpocznie się o godz. 11, a zakończy o 20. W dniu imprezy zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa nr 971, która co 10 minut będzie dowozić wszystkich chętnych z centrum Warszawy w kierunku Torwaru. Plan rozmieszczenia namiotów i szczegółowy program Pikniku można znaleźć tutaj >>>

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy Piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. W 2005 roku Komisja Europejska uznała Piknik za wzorcowy europejski projekt obszaru "Nauka i społeczeństwo". Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

W tym roku w Komitecie Honorowym Pikniku Naukowego znaleźli się m.in. rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz rektor Politechniki Warszawskiej prof. Włodzimierz Kurnik.