Autorzy odkrycia w przekazanym mediom komunikacie sprecyzowali, że znalezisko, które przekazane zostało do analizy laboratoryjnej, to prawdopodobnie najstarszy ludzki szkielet, jaki znaleziony został w centralnej części Brazylii.

W cytowanym przez dziennik „Folha de S. Paulo” komunikacie zaznaczyli, że znalezisko, którego wiek określono w ramach datowania radiowęglowego, jest w bardzo dobrym stanie.

Reklama

Do kogo należał szkielet?

W ocenie archeologów ułożenie szkieletu i układ poszczególnych kończyn ciała wskazuje, że należał on do osoby, która po śmierci została pochowana w jaskini.

Koordynujący pracami zespołu archeolog Julio Cezar Rubin de Rubin zrelacjonował, że szkielet został znaleziony pod pokładami ziemi na głębokości 1,9 m. Dodał, że teren groty, na którym w 2021 r. rozpoczęto pierwsze prace wykopaliskowe wybrano przypadkowo.

Brazylijscy archeolodzy twierdzą, że miejsce w Serranopolis, w którym znaleziony został ludzki szkielet, było zamieszkane w kolejnych wiekach przez ludzkie społeczności.

Dowodem tego, jak wyjaśnili badacze, są odkryte w wyższych partiach złoża archeologicznego fragmenty palenisk, a także dziesięć dobrze zachowanych ludzkich czaszek. Ich wiek szacowany jest na 1600 lat.

Badania w grocie w Serranopolis, które będą kontynuowane, są prowadzone przez archeologów z czterech brazylijskich uczelni wyższych: Katolickiego Uniwersytetu w Goias (PUC), Uniwersytetu Brasilii (UdB), Uniwersytetu Sao Paulo (USP) oraz Federalnego Uniwersytetu Ceary (UFC).

Marcin Zatyka