Wykopaliska archeologiczne na pl. Lompy prowadzono w związku z remontem placu oraz Wieży Trynitarskiej.

Zabytkowa trumna i odkrycie tożsamości

Trumnę ze szczątkami burmistrza ówczesnego Lauban - Johanna Wincklera - znaleziono w poniedziałek, o czym w czwartek poinformowano na stronie internetowej lubańskiego magistratu.

Reklama

Bogactwo zdobień i symbole statusu

Miedziana trumna, w której znajdowały się szczątki rządzącego w XVII w. Lubaniem Wincklera, jest bogato zdobiona, widnieje na niej szlachecki herb. Trumnę otwarto w lubańskim prosektorium. „Herb, zdobne szaty wewnątrz oraz peruki nie pozostawiają wątpliwości, że odkryto szczątki Johanna Wincklera” – podano na stornie internetowej Urzędu Miasta w Lubaniu.

Nie dziwi brak klejnotów. Winckler był protestantem, więc to dyktowało skromność. Peruki na głowie i złożone u stóp zwłok związane były z zajmowanym przez Wincklera stanowiskiem - powiedział cytowany dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu dr Łukasz Tekiela.

Powrót do historii miasta

Tekiela w opracowaniu "Z Lubaniem w życiorysie. Wybór biogramów z okazji 800 lat Lubania” pisał, że Winckler był zasłużonym burmistrzem i syndykiem Lubania. "Nauki pobierał w Lubaniu, Szczecinie i Lipsku (studia filozoficzne i prawnicze). Do Lubania powrócił w 1637 r. Najpierw powierzono mu notariat, a wkrótce został rajcą. W 1640 r. objął funkcję syndyka, 12 lat później został burmistrzem” – pisał dyrektor lubańskiego muzeum.

Z informacji opublikowanych na stornie magistratu wynika, że Lubań ufunduje burmistrzowi z XVII w. nową trumnę, a po ponownym pochówku włodarz sprzed wieków otrzyma również nagrobek.