Zaćmienie Słońca to zjawisko, podczas którego Księżyc ustawia się między Ziemią a Słońcem, blokując jednocześnie jego światło. Do ostatniego zaćmienia doszło 14 października 2023 roku - ci, którzy w odpowiednim momencie spojrzeli w niebo, mogli wtedy obejrzeć obrączkowe zaćmienie Słońca. Wokół tarczy utworzyła się bowiem charakterystyczna czerwona obwódka.

Reklama

Dwa zaćmienia Słońca w 2024 roku

Miłośnicy astronomii i obserwacji nieba w 2024 roku będą mieli na co popatrzeć. W 2024 roku bowiem zaćmienia Słońca będą aż dwa.

Pierwsze będzie można obejrzeć już wkrótce, bo 8 kwietnia. Na kolejne trzeba będzie poczekać kilka miesięcy - dojdzie do niego 14 października. Kwietniowe zjawisko będzie całkowitym zaćmieniem Słońca.

Zaćmienie Słońca 2024 w Polsce. Czy zobaczymy spektakularny efekt?

Karol Wójcicki, znany popularyzator astronomii podaje, że zjawisko od godz. 20.07 czasu polskiego będzie widoczne w Meksyku, od godz. 20.32 będą je mogli obserwować mieszkańcy USA, a od godz. 21.12 zaćmienie Słońca będzie widoczne dla części Kanadyjczyków.

"Zaćmienie zakończy się o godz. 21.35 w północnej części Oceanu Atlantyckiego. To pozwoli zaobserwować jego częściową formą np. na Islandii. Mieszkańcy Irlandii i fragmentu Hiszpanii zobaczyć bardzo płytkie zaćmienie częściowe tuż przed zachodem Słońca. To jednak będzie już sport ekstremalny" - czytamy na profilu Karola Wójcickiego "Z głową w gwiazdach" na Facebooku.

To złe wiadomości dla mieszkańców Polski. Oznaczają, że całkowite zaćmienie Słońca nie będzie widoczne w Polsce. Nad naszym krajem taki widok pojawi się dopiero 7 października 2135.

Pragnący napawać się słonecznym spektaklem Polacy muszą więc rozważyć podróż w inną część świata.