We wpisie na Facebooku na stronie "Z głową w gwiazdach" czytamy o możliwych kolejnych ciekawych zjawiskach, które będziemy mogli oglądać już dzisiaj w nocy.

Nowe zjawiska na niebie

Nad Polską można dzisiejszej nocy zaobserwować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Reklama

"Dziś czekają nas przeloty o godzenie 21:58 - 22:04" - napisano w poście. "Przelot nad południową Polską. Doskonale widoczny praktycznie od horyzontu do horyzontu w całej Polsce. Stacja wzniesie się w centralnej części kraju maksymalnie na 69°" - dodano".

O godzinie 23:34 - 23:38 nastąpi kolejny przelot. "Praktycznie identyczny z tą różnicą, że o 23:38:43 będziemy mogli zobaczyć wejście ISS w cień Ziemi w okolicach gwiazdozbioru Herkulesa" - napisano.

Zorza nad polskim niebem

Niedawno nad Polską można było obserwować niezwykłe zjawisko astronomiczne - zorzę polarną.

Zjawisko to było wynikiem intensywnej burzy geomagnetycznej klasy G4, co oznaczało, że zorza polarna była widoczna z całego obszaru Polski oraz środkowej części Europy.

Jak powstaje?

Zorza przybierała kolory zielono-czerwone i różowo-fioletowe. To niesamowite zjawisko było wynikiem docierania do ziemskich biegunów magnetycznych strumienia naładowanych cząstek, wyrzuconych ze Słońca w ostatnich dniach podczas najbardziej licznych rozbłysków i wyrzutów masy.