"Pakiet 4x4" to cztery obszary współpracy czterech klubów parlamentarnych. Co zawiera: Po pierwsze: gospodarka. Konkretnie walka o korzystne rozwiązania w VAT w Unii Europejskiej, uzgodnienie kształtu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzającej kasy fiskalne dla przedstawicieli zawodów zaufania publicznego oraz rezygnacja lub podpisanie aneksu do umowy gazowej z Rosją. Bo ta wynegocjowana przez rząd według PiS zbyt nas uzależnia od Gazpromu.

Reklama

Po drugie: polityka społeczna. PiS chce zmian pozwalających na pobieranie zasiłku dla bezrobotnych także przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło i sejmowej współpracy przy projektach dotyczących polityki prorodzinnej.

Po trzecie: powołanie Rady Prezydenckiej, do której weszliby przedstawiciele wszystkich sił politycznych. Rada miałaby określić priorytety dla polskiej prezydencji w Unii na 2011 rok. Po czwarte wreszcie: miałby powstać w Sejmie konwent konstytucyjny, który wypracowałby zmiany w ustawie zasadniczej.

Reakcja politycznej konkurencji była oczywista. Nikt nie odrzuca deklaracji współpracy. Ale możliwe, że na tym się skończy.

– To opozycja powinna zaangażować się pozytywnie w propozycje rządowe, a wszystkie kluby w Sejmie będą mogły pracować nad tymi propozycjami – uważa szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Z kolei SLD przypomina, że już w grudniu proponowało taką współpracę Platformie i nie dostało odpowiedzi. Teraz lewica uważa, że odpowiedzialność za porozumienie w Sejmie spada w całości na PO.

Reklama

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w tę niedzielę, na kogo oddałbyś głos?:

Reklama

-Platforma Obywatelska - 45,8% (+3,3 w porównaniu do badań z 02.03.2010 r.)

-Prawo i Sprawiedliwość - 24,8% (-4,7)

- Sojusz Lewicy Demokratycznej - 13,9% (+2,8)

-Polskie Stronnictwo Ludowe - 5,0% (+0.8)

- Pozostałe partie - 3,4%

-Nie wiem - 7,3%

Gdyby wybory prezydenckie odbywały się w tę niedzielę, na kogo byś głosował?:

-Bronisław Komorowski - 39% (0,7)

-Lech Kaczyński - 18,7 (-0,3)

-Andrzej Olechowski - 8,6 (+1,7)

-Jerzy Szmajdziński - 6,8 (-5,1)

-Waldemar Pawlak 6,5% (debiut)

- Inny kandydat - 7,3%

-Nie wiem - 13,0%

Badanie Homo Homini dla DGP i Polsat News przeprowadzone 29.03.2010 r. na reprezentatywnej grupie 1067 dorosłych Polaków