Politykiem, któremu w marcu zaufało najwięcej - 57 proc. Polaków - jest marszałek Sejmu i zarazem kandydat PO w jesiennych wyborach prezydenckich Bronisław Komorowski - wynika z sondażu OBOP. Komorowski po raz pierwszy wyprzedził premiera Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego.

Reklama

Zaufanie do szefa rządu deklaruje 53 proc. ankietowanych. Minimalnie mniej respondentów (52 proc.) ufa byłemu konkurentowi w staraniach o partyjną nominację na kandydata PO na najwyższy urząd w państwie Radosławowi Sikorskiemu.

Poza tymi trzema politykami PO pozostali uwzględnieni w badaniu przedstawiciele sceny politycznej wyraźnie rzadziej spotykają się z pozytywnym nastawieniem badanych. Obecnemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, który w tym miesiącu zajmuje wysokie czwarte miejsce, ufa dwie piąte ankietowanych (40 proc.).

Niemal takim samym zaufaniem jak głowa państwa cieszą się ubiegający się o prezydenturę Andrzej Olechowski, a także namawiany przez polityków macierzystej partii na start w wyborach prezydenckich wicepremier Waldemar Pawlak oraz lider SdPl Marek Borowski (po 39 proc. deklaracji zaufania). Mniej ankietowanych (32 proc.) ufa kolejnemu uczestnikowi tegorocznych wyborów prezydenckich Jerzemu Szmajdzińskiemu - wynika z ankiety CBOS.

Na nieznacznie niższym poziomie kształtuje się zaufanie do minister zdrowia Ewy Kopacz (30 proc.), prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego (29 proc.) oraz Zbigniewa Wassermanna (28 proc.).

Nieco ponad jedna piąta ankietowanych deklaruje zaufanie do Ludwika Dorna, który ostatnio dołączył do grona polityków starających się o najwyższy urząd w państwie, a także do byłego wicepremiera, a obecnie szefa klubu parlamentarnego PO Grzegorza Schetyny (odpowiednio: 23 proc. i 21 proc.).

Spośród polityków uwzględnionych w marcowym badaniu stosunkowo najrzadziej ankietowani darzą zaufaniem wciąż słabo identyfikowanych przez większość społeczeństwa przewodniczącą klubu parlamentarnego PiS Grażynę Gęsicką oraz szefa Kancelarii Prezydenta Władysława Stasiaka, a także przewodniczącego sejmowej komisji śledczej zajmującej się wyjaśnieniem tzw. afery hazardowej Mirosława Sekułę oraz niemal powszechnie znanego, ale postrzeganego zdecydowanie krytycznie byłego wicepremiera Romana Giertycha.

Reklama

Jednocześnie Giertych, którego nazwisko po długiej przerwie CBOS uwzględnił w marcowym sondażu, otwiera w tym miesiącu listę polityków najczęściej spotykających się z nieufnością badanych. Nie ufa mu - według ich własnych deklaracji - 56 proc. ankietowanych.

Dużą nieufność wśród Polaków budzi także prezes PiS Jarosław Kaczyński (51 proc. deklaracji nieufności). Do ścisłej czołówki tego negatywnego rankingu niezmiennie zalicza się również prezydent Lech Kaczyński, do którego nieufność deklaruje 44 proc. ankietowanych - podaje CBOS. Pozostali politycy rzadziej budzą tak negatywne odczucia. Co trzeci badany (33 proc.) nie ufa minister zdrowia Ewie Kopacz, prawie co trzeci (29 proc.) - premierowi Donaldowi Tuskowi.

Sondaż przeprowadzono w dniach 4-10 marca na liczącej 995 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.