20 maja Trybunał Konstytucyjny wznowi rozpatrywanie wniosku Donalda Tuska o to, kto ma reprezentować Polskę na unijnych szczytach: szef rządu czy prezydent. "Z tego co słyszę, kluby prowadzą prace, zbierają podpisy pod projektem ustawy, ale chyba z ostateczną decyzją wstrzymają się do ewentualnego werdyktu Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział marszałek Bronisław Komorowski.

Reklama

>>> Sejm zajmie się ustawą kompetencyjną


Obecnie kluby sejmowe mają dwie wersje projektu ustawy kompetencyjnej. Według jednej wersji rząd, na wniosek premiera "udziela organowi władzy wykonawczej upoważnienia do udziału w posiedzeniu organu lub instytucji Unii Europejskiej". Ponadto, "częścią upoważnienia jest (przygotowywane przez rząd - PAP) stanowisko Polski w sprawach będących przedmiotem posiedzenia" organów Unii.

>>> Komorowski: Pokonamy opór Kaczyńskiego

Natomiast w drugiej wersji, rząd na wniosek premiera, "udziela organowi państwa upoważnienia do udziału w posiedzeniu organów lub instytucji UE". Nieodłączną częścią upoważnienia jest stanowisko w sprawach będących przedmiotem takiego posiedzenia.