"Postaramy się zrobić wszystko, co najlepsze, żeby wykazać, że pan Ziobro łamał, łamie i jeżeli <nie daj Bóg> dostanie się do Parlamentu Europejskiego lub będzie sprawował jakieś inne funkcje - będzie łamał prawo" - dodał Józef Jędruch, który jest "jedynką" Samoobrony w okręgu śląskim.

Reklama

Jędruch przedstawił kilka projektów plakatów wyborczych, które wkrótce mają się pojawić na latarniach i słupach ogłoszeniowych. Reklamują one Jędrucha i listę Samoobrony, ale równocześnie ostro krytykują rządy PiS. Polityk kupił zdjęcia od amerykańskich fotografików, którzy robią je dla organizacji broniących praw człowieka.

>>>Lepper i Beger już nie wejdą do Sejmu

Jeden z plakatów przedstawia świecę i napis "Stop blidożercom", na innym jest zdjęcie więziennej celi opatrzone napisem "Obiecali nam 3 miliony mieszkań". Jeszcze inne głoszą: "Chciałem ratować polskie huty, ale Zbyszek potrzebował rozgłosu", "Tylko w Polsce areszt tymczasowy trwa 4 i pół roku".

Dwa ostatnie napisy nawiązują do sprawy Colloseum. Jędruch, który był właścicielem tego konsorcjum, jest oskarżony o wielomilionowe wyłudzenia w obrocie wierzytelnościami. Przed katowickim sądem trwa jego proces i innych oskarżonych.

"Moim zdaniem, w większej części afera Colloseum jest związana bezpośrednio i pośrednio z potrzebami PiS i polityków, którzy obrzucili nas błotem tylko po to, żeby siebie samych wywyższyć" - uważa Jędruch.

Andrzej Lepper odniósł się też do kampanii prowadzonej przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na polskiej wsi. "To skandal, to dramat, żeby on mówił o polskim rolnictwie, o trosce o polskie rolnictwo. A gdzie on był, kiedy ja o wszystkie sprawy jako szef resortu rolnictwa musiałem z nim się kłócić, musiałem straszyć tym, że Samoobrona wychodzi z koalicji?" - pytał.

Lepper zapewnił, że jego partia ma program dla Śląska. Mówił o pozyskiwaniu unijnych środków na ochronę środowiska, przeróbkę węgla i szczególną ochronę dla śląskich dzieci.