"Oczekuję od ministra skarbu, żeby pilnował zgodnie z prawem interesów spółki. Będę rozmawiał o tym z Aleksandrem Gradem i mam nadzieję, że przedstawi jakiś program doraźnego wyjścia... - mówił Tusk jeszcze sobotę i dodał. "Bój idzie o to, aby więcej rządy i partie polityczne nie ingerowały bezpośrednio w media publiczne."

Reklama

Premier zaznaczył, że jeśli w sprawie telewizji publicznej będą potrzebne twarde decyzje - to będzie oczekiwał od ministra skarbu, żeby wkroczył, "kiedy nie będzie już innego wyjścia".

W tej chwili w TVP jest trzech ludzi uważających się za jej szefa. To zawieszony prezes Andrzej Urbański, pełniący obowiązki prezesa Piotr Farfał i drugi pełniący obowiązki prezesa Sławomir Siwek.

W ostatni piątek minister skarbu zamknął Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy TVP. Pięciu członków Rady uznało jednak, że mimo to może dalej obradować. W efekcie przyjęto uchwały m.in. o: zawieszeniu Piotra Farfała i przywróceniu w obowiązkach Sławomira Siwka. Tym samym został nowym p.o. prezesa.

Tych decyzji nie uznał ani Farfał, ani czterech pozostałych członków Rady Nadzorczej, a ministerstwo skarbu podkreślało, że wraz z zamknięciem WZA zakończyła się kadencja Rady Nadzorczej.

Tymczasem Krajowy Rejestr Sądowy zatwierdził dziś czerwcowy wniosek rady nadzorczej TVP i wydłużył zawieszenie trzech prezesów telewizji: Andrzeja Urbańskiego, Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. KRS nie zajął się jeszcze lipcową decyzją o przywróceniu Siwka. Jego dzisiesze postanowienie nie odnosi się więc to toczącego się w TVP sporu pomiędzy p.o. prezesa Piotrem Farfałem a p.o. prezesa Sławomirem Siwkiem.

Władze TVP na razie pozostają bez zmian. Według wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym p.o. prezesem telewizji jest wciąż Piotr Farfał. Pozostali członkowie zarządu: prezes Andrzej Urbański, Sławomir Siwek i Marcin Bochenek pozostają zawieszeni. Sąd rejestrowy zmienił jedynie wpis dotyczący terminu zakończenia ich zawieszenia: zamiast 19 września 2009 r. ma się on skończyć 20 czerwca 2010 r.

"Aleksander Grad poinformował Donalda Tuska o aktualnym stanie prawnym dotyczącym TVP oraz o działaniach, jakie ma zamiar podjąć w sprawie spółki" - mówi rzecznik rządu Paweł Graś. Szczegóły rozmowy Tuska z Gradem mają być ogłoszone jutro.