"Czy osoba, która spowodowała wypadek po pijanemu powinna czy nie powinna płacić dodatkowe koszty ubezpieczenia pomimo płacenia standardowych składek ubezpieczeniowych? Czy palący papierosy (...) powinien płacić ekstra ubezpieczenie? Czy wreszcie osoby otyłe (...) nie powinny być obciążone dodatkowymi składkami ubezpieczeniowymi?" - pisze Janusz Palikot na swoim blogu na Onet.pl.

Reklama

"Stawiam te pytania ponieważ uważam, że solidarność ubezpieczonych polegać powinna na tym, iż gotowi jesteśmy pomagać sobie nawzajem w warunkach, gdy wszyscy postępują tak samo racjonalnie w ramach wspólnie przyjętego systemu" - wyjaśnia poseł PO.

"Ktoś, kto choruje ze starości, kto uległ niespodziewanemu wypadkowi, kto zachorował zarażony przez innych, kto wreszcie choruje z powodu jakiejś nagłej epidemii ma prawo do naszych wspólnych pieniędzy - to oczywiste. Ale już osoby jeżdżące po alkoholu, palące i nie dbające o siebie? Czy mają prawo na takich samych warunkach, jak my, do naszej wspólnej forsy?" - zastanawia się Palikot.