"Dla nas ta wizyta jest ważna, bo po raz pierwszy od wielu lat pan premier złoży wizytę w Polsce. To dowód na to, że polityka ocieplania relacji przynosi skutki" - powiedział TVN 24 Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego premiera Tuska. "Poza tym ta wizyta jest podwójnie symboliczna, bo Putin będzie uczestniczył 1 września w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. To tu zaczął się koszmar, w którym również Rosjanie ponieśli dużą ofiarę" - dodał.

Reklama

>>>Putin znajdzie chwilę tylko dla Tuska

Nowak zastrzegł, że w trakcie spotkania premierów nie będą poruszane drażliwe tematy historyczne jak agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 r. "Jest całe mnóstwo innych tematów, takich jak mały ruch graniczny czy to, co nam się wreszcie po tylu latach udało, czyli przywrócenie ruchu w Zatoce Pilawskiej, nowy kontrakt gazowy" - tłumaczył.

>>>Polska-Rosja: Nigdy nie było tak dobrze

Ten ostatni temat może okazać się języczkiem uwagi. Wicepremier Waldemar Pawlak alarmował niedawno, że rozmowy w tej sprawie idą bardzo opornie. Tematem interesuje się też Kancelaria Prezydenta. "Podpisanie umowy na zbyt duże dostawy gazu, może zagrozić budowie Gazoportu, poprzez który można będzie dostarczać gaz od innych dostawców niż Rosja" - przestrzega.