Ostatnie przed wakacjami posiedzenie Sejmu kończy się w piątek. Kolejne planowane jest pod koniec września.

Jak zapowiedziała Kopacz, wszystkich ustaw reformujących polski system ochrony zdrowia ma być 12. W pierwszej kolejności do Sejmu trafi pięć - z tzw. pakietu farmaceutycznego. Przypomniała, że w ub. tygodniu rząd przyjął także założenia do kolejnej ustawy - o tzw. umiejętnościach.

"Przy dobrej woli, jeśli jesteśmy dzisiaj w stanie tę ustawę w Sejmie przyjąć, a pan prezydent ją podpisze, będziemy mogli wykorzystać naszych specjalistów do wykonywania czynności, które niekiedy są dla nas niedostępne w chwili obecnej - gastroskopii, laparoskopii czy bronchoskopii" - powiedziała Kopacz. Przygotowane przez minister zdrowia założenia mają na celu wprowadzenie możliwości świadczenia specjalistycznej opieki medycznej także na podstawie świadectw umiejętności, które mają być zdobywane znacznie szybciej niż specjalizacje.

Pytana o to, czy w ustawach znajdzie się zapis o decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia minister powiedziała, że w pakiecie znajdzie się ustawa o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, a decentralizacja nastąpi w przyszłości.

"Będziemy walczyć o to, aby z NFZ konkurowali inni ubezpieczyciele na rynku" - dodała. W ustawach ma też znaleźć się zapis o przekształcaniu szpitali w spółki. Kopacz nie chciała mówić o szczegółach, zapowiedziała na przyszły tydzień konferencję prasową.