PO napisała m.in., że Jarosław Kaczyński zarzucił rządowi prowadzenie gry z Władimirem Putinem w celu wyeliminowania prezydenta Lecha Kaczyńskiego z życia politycznego. PO argumentuje ponadto, że prezes PiS zarzucał premierowi tuszowanie sprawy smoleńskiej, a także wyrażał opinie, iż prokuratura jest organem wykorzystywanym politycznie.

Reklama

PO chce też ukarania naganą Macierewicza za - jak napisano we wniosku - haniebne, nierzetelne i naruszające dobre imię Sejmu, godzące w suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej wypowiedzi. Chodzi o słowa Macierewicza, jakie padły podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Sejmu, jak i inne wypowiedzi medialne.

Trzeba z przykrością powiedzieć, że od blisko 24 miesięcy pan Donald Tusk oraz jego rząd pod różnymi pretekstami, ale nieustannie z takim olbrzymim wysiłkiem i determinacją działają na szkodę narodu i państwa polskiego, współdziałając z rządem Federacji Rosyjskiej celem niszczenia dowodów tego co stało się pod Smoleńskiem - brzmi jedna z wypowiedzi posła PiS, przytoczona we wniosku o jego ukaranie.