Poseł Ruchu Palikota Wincenty Elsner przedstawił na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie dokumentację przetargową uroczystości otwarcia CPD. 55 minutowa uroczystość otwarcia, 15 minutowe przemówienie ministra Rostowskiego kosztowało podatników prawie ćwierć miliona złotych - podkreślił. Dodał, że wątpliwości można mieć także co do dokumentacji przetargowej.

Reklama

Minister Rostowski powie za chwilę, że ta inwestycja i to spotkanie było finansowane z pieniędzy unijnych. Jeszcze gorzej. Utopiono dodatkowo pieniądze unijne, nie tylko pieniądze podatników polskich, ale i podatników z innych krajów UE - stwierdził.

Zdaniem posła Ruchu uroczystość otwarcia CPD była propagandową szopką, imprezą ministerstwa finansów, starającą się przykryć ostatnie niepowodzenia administracji.

Elsner zwrócił również uwagę, że CPD nie jest jeszcze w pełni dokończoną inwestycją. Za ćwierć miliona złotych otwieraliśmy centrum, którego jeszcze nie ma - stwierdził. Z kolei rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek porównał otwarcie CPD do scen z filmów Stanisława Barei. Jak państwo widzą, Bareja wiecznie żywy. Otwieramy centrum, w którym nie ma komputerów. Jest za to dużo betonu. Pogratulować kreatywnej polityki informacyjnej naszemu rządowi - ironizował.

Według Elsnera, koszt czwartkowej uroczystości świadczy o tym, że koalicja rządząca nie spełniła przedwyborczej obietnicy o tanim państwie.

CPD w Radomiu, które uroczyście otworzył w czwartek m.in. minister finansów, to pierwsze w polskiej administracji publicznej tak nowoczesne centrum tego typu. Zostało ono wyposażone w wysokowydajną infrastrukturę teleinformatyczną.

Obiekt składa się z dwóch części: technicznej i biurowo-administracyjnej.

Centrum powstało w ramach projektu "Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych" (KiC), realizowanego w Ministerstwie Finansów od 2007 r. Projekt ten zakłada przeprowadzenie złożonego procesu konsolidacji i centralizacji systemów celnych i podatkowych.

Projekt KiC jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego wartość oszacowano na 167 mln zł, z czego dofinansowanie z UE stanowi 85 proc., czyli blisko 142 mln zł.