Przedstawiciele rządu i Prokurator Generalny przedstawili w czwartek w Sejmie informacje o działaniach instytucji państwowych w sprawie Amber Gold.

Reklama

Zdaniem Kalisza najważniejsze jest, by politycy z debaty ws. Amber Gold nie wyszli poobijani, tylko wyszli z przeświadczeniem, że tego rodzaju sytuacje nie mogą się powtórzyć. Polityk SLD zaapelował, by nie traktować sprawy AG jako afery wyizolowanej, tylko jako wynik niestety systemu.

Podkreślił, że konieczna jest reforma nadzoru finansowego, która zagwarantuje osobom korzystającym z usług parabanków bezpieczeństwo ekonomiczne.

Słuchając dziś wystąpień pana premiera i wszystkich pozostałych mówców (...) pomyślałem sobie, że my, parlament, pan premier, rząd zapominają często o tym, co to jest państwo. Państwo jest gwarantem ochrony praw i wolności obywateli. Tylko i aż - podkreślił Kalisz.

Pytał też, czy w tym momencie państwo polskie to gwarantuje, skoro na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego jest obecnie kilkanaście parabanków. One w tym momencie, panie premierze, przyjmują wpłaty od naszych obywateli i pewnie (...) te firmy spowodują, że za pół roku wybuchnie kolejna afera - mówił Kalisz. Dlatego - jego zdaniem - konieczne są zmiany w prawie.