Nikt z nas nie wie, co będzie zawartością tego przemówienia, tego wystąpienia, tego drugiego exposé. Nie mamy pewności, czy będzie to tylko program, czy będą propozycje personalne. Nie wiemy tego, to wszystko jest przed nami, więc zostawmy autorowi i autorom tego, żeby mogli tę sprawę opisać i przedstawić - mówi w RMF FM Grzegorz Schetyna. Zapewnia, że nic nie będzie mówił o rekonstrukcji, bo podważyłby pracę gabinetu. Do tego, od oceny ministrów jest premier. Nie chcę oceniać poszczególnych ministrów. Natomiast uważam, że rząd w trudnej sytuacji daje sobie radę jako całość, jako ta koalicja, która tak naprawdę funkcjonuje - powiedzieć trzeba zupełnie wprost - w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej i finansowej, i strefy euro, i całej Europy, i gospodarki światowej, więc moja ocena tego rządu jest pozytywna plus. Natomiast są nowe wyzwania, są następne trzy lata, idzie trudny czas, jest przygotowanie budżetu i to premier jako osoba, która jest odpowiedzialna za ten rząd, i personalnie i politycznie, będzie przedstawiać następne kroki, następny plan - dodaje Schetyna.

Reklama

Były wicepremier staje też po stronie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold. Zawsze sprawy rodzinne, personalne, w polityce są. Trudne jest szczególnie, jeżeli są w taki sposób - tak bardzo twardy sposób - opisywane i przez opozycję, i przez media. Z tym zawsze ciężko się żyje i ciężko funkcjonuje. Mówię to też jako polityk. Więc ja rozumiem, że ta sytuacja jest na pewno dyskomfortowa, ale to oczywiście - niestety - niczego nie tłumaczy, bo rząd musi normalnie funkcjonować, musi mieć plany, musi podejmować wielkie wyzwania. I tak się będzie działo- tłumaczy. Z satysfakcją przyjął też zapewnienia Donalda Tuska w sprawie notatki ABW i liczy, że służba posłucha szefa rządu i opublikuje dokument.

Schetyna szykuje też polityczną wojnę z PiS i SP. Wniosek w sprawie Trybunału Stanu dla Ziobry i Kaczyńskiego jest już gotowy, a władze PO wkrótce podejmą decyzję o tym, czy skierować go do Sejmu. Nie, w klubie parlamentarnym ta decyzja będzie podjęta w najbliższym czasie. Tu się nic nie zmieniło. Jesteśmy po ostatnich konsultacjach. Mamy wiedzę odnośnie legislacji całego procesu. Potrzebna jest decyzja polityczna klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej - tłumaczy.