Polski przemysł lotniczy jest branżą, która się rozwija. Wystawa ILA daje dobrą okazją, by jeszcze pogłębić stale wzmacnianą współpracę z Polską - powiedziała Merkel.

Reklama

Pawlak podkreślił, że Polska ma długą tradycję przemysłu lotniczego; jedna z pierwszych fabryk w tej branży powstała w 1910 roku, rok po pierwszych targach ILA.

Potencjał badawczy tego przemysłu w Polsce jest coraz większy. Instytuty w Warszawie, Rzeszowie i Poznaniu projektują najnowocześniejsze urządzenia techniki lotniczej. Instytucje badawcze, finansowane przez państwo i biznes stanowią o sukcesie naszego przemysłu lotniczego, w którym pracuje już dziś 30 tys. osób, z czego 23 tysiące w Dolinie Lotniczej - podkreślił Pawlak.

Dodał, że w Polsce powstają najwyższej klasy samoloty lekkie i ultralekkie, w tym bezzałogowe, nowoczesne śmigłowce, ale też silniki, turbiny i komponenty dla obiektów satelitarnych.

Pawlak przypomniał też, że w tym tygodniu, gdy odbywają się targi ILA, Polska staje się też członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To jest lotniczy i kosmiczny tydzień dla Polski - powiedział.

Reklama

Zdaniem wicepremiera polska obecność na targach ILA jest dowodem intensywnej współpracy Polski i Niemiec.

Reklama

Merkel i Pawlak symbolicznie przecięli wstęgę, otwierając targi. Na terenie ILA powitał ich pokaz grupy akrobacyjnej "Biało-Czerwone Iskry".

Na tegorocznych targach ILA prezentuje się w sumie 1243 wystawców z 46 krajów, w tym ponad 60 z Polski.

Ważną częścią polskiej prezentacji na ILA, obejmującej w sumie 800 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, są firmy skupione w Dolinie Lotniczej. Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego Dolina Lotnicza powstało w 2003 roku i zrzesza 84 firmy, głównie z południowo-wschodniej części Polski. Dolina Lotnicza jest najbardziej znaczącym centrum przemysłu lotniczego we wschodnioeuropejskich krajach UE, które swój dynamiczny rozwój zawdzięcza przede wszystkim zagranicznym inwestycjom.

Jednym z najbardziej spektakularnych punktów ekspozycji polskiej na ILA Berlin Airshow jest prezentacja produkowanego przez PZL Mielec śmigłowca Black Hawk; od 2007 roku PZL Mielec należy do koncernu United Technologies/Sikorsky Aircraft Corporation.

W Berlinie pokazywane są również m.in. zaprojektowany przez polskich naukowców z Instytutu Lotnictwa w Warszawie śmigłowiec bezzałogowy, penetratory geologiczne z Centrum Badań Kosmicznych PAN, symulator lotów na myśliwcu F-16 z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie czy też bezzałogowy statek powietrzny z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w Warszawie.

W ramach Air Show zaplanowano pokazy akrobacji lotniczych w wykonaniu grupy "Żelazny" oraz zespołu "Biało-Czerwone Iskry".

Polska uczestniczy w odbywających się co dwa lata targach ILA od 1992 roku, kiedy to zostały one przeniesione do Berlina.

Na tegorocznych targach ILA prezentowanych jest w sumie 270 maszyn lotniczych, w tym najnowocześniejsze samoloty pasażerskie Airbus A-380 i Boeing 747-8. Targi potrwają do 16 września.