Jego zdaniem, rząd techniczny jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji kryzysu, bo dość radykalnie może te grupy odsunąć od wpływu na władzę, a także może zmienić dominujący styl uprawiania polityki w Polsce. Polega on obecnie według profesora na zarządzaniu przez nienawiść i stały konflikt.

Reklama

Rząd techniczny może być ponad to - stwierdził Piotr Gliński. Kanydat PiS na premiera podziękował posłom za zaufanie i dodał, że prawdopodobnie wynika ono ze zgody co do istoty konstruktywnego wotum nieufności. Według profesora w Polsce panuje kryzys wielowymiarowy składający się z ośmiu kryzysów, między innymi kryzysu bezrobocia, demograficznego, finansowego, instytucji państwa i zaufania.

Po godzinie posłowie zaczęli dyskretnie opuszczać salę, ponieważ znają program i poglądy swojego kandydata. Tych co zostali profesor wezwał by mu nie przeszkadzali i przestali rozmawiać.
Oklaski zebrał natomiast za krytykę organizacji ochrony zdrowia. Zdaniem profesora ktoś za to powinien siedzieć.


Zdaniem Piotr Glińskiego, obecnie do ratowania skóry premierowi jest używany Jerzy Owsiak ponieważ to premier odpowiada za to, że na czele Ministerstwa Zdrowia stoi celebryta. Podkreślił, że ta straszna obłuda medialna do czegoś komuś służy i wezwał posłów: zmieńmy ten kraj.

Piotr Gliński po raz kolejny napiętnował też media za to, że zbyt mało się nim interesują. Powiedział, że od 1 października w pierwszym i drugim programie publicznej telewizji "na żywo" wystąpił tylko przez 10 minut.
Profesor dodał, że poza tym jest młotkowany, szkalowany i ośmieszany.

Reklama

Jego zdaniem oznacza to, że w Polsce nie ma normalnej, demokratycznej debaty. Piotra Gliński uważa, że państwo powinno regularnie badać treści medialne pod pod kątem tendencyjności - kłamią czy nie kłamią, są tendencyjni czy nie są.

W ubiegłych tygodniach Piotr Gliński spotkał się już z klubami SLD i Solidarnej Polski a także z kierownictwem PSL. Nie uzyskał deklaracji poparcia od nikogo oprócz PiS. Debata nad wnioskiem PiS o wotum nieufności i powołanie Piotra Glińskiego na premiera rządu technicznego odbędzie się pojutrze. Głosowanie w piątek.