Projekt Europa Plus ma niewielkie szanse na powodzenie - uważa w rozmowie z Informacyjna Agencja Radiowa politolog Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego. Dziś Europa Plus przedstawiła swoich regionalnych koordynatorów i pełnomocników. Zdaniem eksperta ostatnie, słabe sondaże Ruchu Palikota są dowodem na to, że ta część lewicy ma problem z elektoratem.

Reklama

Zdaniem Chwedoruka problem Europy Plus polega na braku spójnej wizji świata. Zwraca on uwagę, że w Polsce, w Europie i na świecie dzieją się rzeczy bardzo istotne. Jednak poza kilkoma, mocno kontrowersyjnymi opiniami dotyczącymi przyszłości Europy, nic z ust działaczy ugrupowania nie padło.

Rafał Chwedoruk wskazuje też na sondaże, z których wynika, że tylko niewielka część badanych jest zainteresowana poparciem tego ugrupowania. Jeśli tendencja się nie zmieni, Leszek Miller może się czuć zwycięzcą walki o pozycję na lewicy - uważa politolog. Dodaje, że niskie wskaźniki w sondażach może doprowadzić do wstrząsów zarówno w Ruchu Palikota, jak i w Europie Plus. Część polityków może się wtedy związać się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Mogą też powstać nowe ugrupowania polityczne.

Politolog uważa, że porażka Europy Plus wzmocni SLD. Jeśli Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie dużo mówił o postulatach socjalnych, może liczyć na dwucyfrowy wynik w wyborach.