Zbigniew Ziobro skrytykował Aleksandra Kwaśniewskiego za prowadzenie rozmów na temat sprzedaży tarnowskich Azotów Rosjanom. Lider Solidarnej Polski podkreślił, że były prezydent nie powinien lobbować na rzecz rosyjskiego koncernu, którego właścicielem jest rosyjski oligarcha, miliarder, bliski przyjaciel Putina. Aleksander Kwaśniewski zaprzeczył w wydanym oświadczeniu by lobbował na rzecz sprzedaży. Przyznał, że informację o zainteresowaniu ze strony firmy Acron przekazał doradcy premiera Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, a później samemu premierowi.

Reklama

Po coś to robił, nie bądźmy dziećmi - uważa Zbigniew Ziobro. Dodał, że były prezydent czynił pewną usługę-przysługę, za którą właściciel Acronu jest mu zapewne bardzo wdzięczny i nie byłoby wcale dziwne gdyby za jakiś czas okazało się, że prezydent Aleksander Kwaśniewski zasiada w kolejnej "radzie doradców" i pobiera sowite wynagrodzenie.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że w polityce standardy obowiązują nie tylko urzędujących prezydentów ale i byłych. Byli prezydenci powinni jego zdaniem kierować się interesem państwa polskiego oraz jeśli już podejmują jakieś działania to czynić to jawnie, tak by opinia publiczna nie dowiadywała się o faktach przez przecieki z mediów.

Lider Solidarnej Polski dodał, że sprawa Azotów przypomina mu atmosferę dotyczącą styku polityki i biznesu ujawnianą podczas prac komisji Rywina. U wszystkich budziło to odruch obrzydzenia - wspominał Ziobro.

Europoseł zwrócił też uwagę na pytania dotyczące Donalda Tuska i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Zauważył, że zgodnie z oficjalnym stanowiskiem rząd nie zamierza tego sektora przemysłu chemicznego oddawać, a jednak Robert Kwiatkowski - jeden z bohaterów sprawy Rywina twierdzi, że premier miał mówić, że nie ma nic przeciwko temu.

Zbigniew Ziobro pytał w związku z tym w Sejmie o to jaka w sprawie Grupy Azoty jest prawdziwa twarz rządu ta oficjalna czy ta nieoficjalna i o co idzie gra.
Premier Donald Tusk poinformował dzisiaj, że były prezydent zwrócił się do niego z pytaniem w sprawie zakupu przez Acron Azotów Tarnów, ale odpowiedź była negatywna.