Spadki dotyczą niemal wszystkich polityków, o których w maju pytał CBOS. Dużo stracił drugi w rankingu były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Ufa mu 47 procent badanych, czyli o 7 procent mniej niż w poprzednim, kwietniowym badaniu. Dalej Ryszard Kalisz - 45 procent oraz Radosław Sikorski - 40 procent.

Reklama

Obecny premier Donald Tusk i były, lider PiS Jarosław Kaczyński, cieszą się jednakowym, 33-procentowym zaufaniem. Obaj politycy mają niemal identyczny elektorat negatywny (Tusk - 48 procent, Kaczyński - 46). W sondażu spadło też poparcie dla potencjalnych następców Tuska w PO - Grzegorza Schetyny i Jarosława Gowina. Zaufanie do nich nie przekracza 30 procent.

Na ostatnim miejscu w rankingu zaufania znalazł się minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, cieszący się zaledwie 8-procentowym zaufaniem. Jednak aż 73 procent badanych przyznało, że nie kojarzy tego nazwiska. Największą nieufność Polacy wyrażają wobec Janusza Palikota. Liderowi Ruchu Palikota nie ufa 54 procent ankietowanych.

Najwięcej obojętnych ocen ma Leszek Miller - co czwartego Polaka nie obchodzi lider SLD. Co ciekawe, Miller ma niemal jednakowy elektorat pozytywny i negatywny (odpowiednio 33 i 32 procent).

Badanie przeprowadzono między 9 a 15 maja na reprezentatywnej próbie losowej liczącej 1101 osób.