Projekt realizuje Press Club Polska przy współpracy z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Jak mówi szef rady Press Club Polska Jarosław Włodarczyk, wszystkie sprawdzane obietnice mają charakter merytoryczny. Czyli zapowiedź typu żeby wszystkim żyło się lepiej nie zostanie zweryfikowana.

Reklama

Kontrolowane obietnice dotyczą między innymi deficytu budżetowego, kredytów dla młodych małżeństw czy nowych sposobów na pobudzenie inwestycji mieszkaniowych.

Najpierw obietnice trafiają do trzech, tymczasowych kategorii: w realizacji, prace wstrzymane oraz czekamy na konkrety. Następnie cześć z nich trafi do zakładki: spełniona, złamana lub kompromis. Zapowiedzi z tej ostatniej kategorii są w dużej mierze zmienione w czasie procesu legislacyjnego, ale idea jest zachowana.

Dotychczas oceniono 25 procent wszystkich obietnic. Ponad połowa nie została niespełniona. Mimo zapowiedzi rząd nie obniżył podatku VAT do 22 procent. Nie przeznaczył więcej pieniędzy na usuwanie barier architektonicznych dla niepełnosprawnych. Nie wprowadził też elektronicznego dowodu osobistego.

Wśród spełnionych obietnic są między innymi te dotyczące zmian w systemie emerytur mundurowych, wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej i deregulacja zawodów prawniczych.

Władzomierz będzie podliczał rządowe obietnice do końca obecnej kadencji.