Chodzi o okręg 55 obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski. Wybory mają związek ze zmianami w sejmiku województwa podkarpackiego.

Reklama

Wcześniej senatorem z tego okręgu był Władysław Ortyl z Prawa i Sprawiedliwości. Jego mandat wygasł 13 czerwca po powołaniu go na funkcję marszałka województwa podkarpackiego. Jego poprzednikowi, Mirosławowi Karapycie z PSL, prokuratura postawiła siedem zarzutów korupcyjnych. Radni odwołali go ze stanowiska.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta do 20 lipca partie polityczne i pełnomocnicy wyborczy mają obowiązek zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin zgłaszania kandydatów mija 30 lipca.

Komitety wyborcze będą mogły bezpłatnie rozpowszechniać swoje materiały w lokalnych oddziałach mediów publicznych między 24 sierpnia a 6 września 2013 r. O północy 6 września 2013 r. rozpocznie się cisza wyborcza. Mieszkańcy okręgu będą mogli głosować w niedzielę 8 września 2013 r., w godzinach: od 7.00 do 21.00