Akcyza ma być podniesiona o 15 proc. W praktyce oznacza to, że za najtańsze wódki trzeba będzie zapłacić o niecałe 2 zł więcej. 

- Wiem, że dla wielu konsumentów to poważna sprawa. Ale przez kilka lat bez zmian akcyzy wysokoprocentowe alkohole stały się tanie i teraz dokonujemy po prostu waloryzacji tych cen -  wyjaśnia Donald Tusk.

Akcyza nie była podnoszona od 2009 roku. 

Oczywiście powodem tego jest dodatkowy przychód i najmniej szkodliwy społecznie, nawet jeśli wkurzający - wyjaśnia premier.

Wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski dodaje, że wpływ na przyszłoroczny budżet będą miały także zmiany w systemie emerytalnym zaproponowane przez rząd.

Skutek tych zmian najbardziej widać w przyszłorocznym deficycie, który wyniesie 47,7 miliarda złotych. Wcześniejsze wyliczenia rządu zakładały, że będzie to 51,6 miliarda złotych.

Jacek Rostowski wyjaśnia też, że zmienią się budżetowe wydatki, które wyniosą ponad 324,2 miliarda złotych. Dochody zaplanowano na poziomie 276,5 miliarda złotych.

Utrzymane zostaną wydatki na obronność, które wyniosą 1,95 procent tegorocznego PKB.

Cztery miesiące temu w przyjętym przez rząd Wieloletnim Planie Finansowym do 2016 roku założono, że dochody budżetu w przyszłym roku sięgną prawie 289 miliardów złotych. Z kolei wydatki miały wynieść prawie 344 miliardy.