O tym, czy szef zespołu smoleńskiego wejdzie do prezydium partii, zdecydują członkowie rady w tajnym głosowaniu. Adam Hofman powiedział dziennikarzom, że będzie głosował za jego wyborem.

Według rzecznika PiS, Antoni Macierewicz zasługuje na funkcję wiceszefa PiS z przyczyn historycznych, jako współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i człowiek w opozycji bardzo znany i znaczący - na równi z Kuroniem i z Michnikiem.

W ocenie Hofmana, ten mógłby swoim życiorysem obdzielić przynajmniej kilkunastu platformerskich opozycjonistów, którzy się odwołują do swoich wielkich zasług.

Wśród zasług Antoniego Macierewicza w III Rzeczypospolitej Adam Hofman wymienił chęć zerwania z komuną, likwidację Wojskowych Służb Informacyjnych i pomysł lustracji.

Gdyby pomysł lustracji został zrealizowany, to zdaniem rzecznika nie mielibyśmy dzisiaj sytuacji, w których byli aparatczycy poprzedniego systemu mówią co jakiś czas jakie to my mamy jeszcze kwity na obecnych polityków

W sprawie likwidacji WSI Adam Hofman przytoczył opinię świadka koronnego w procesie gangu pruszkowskiego, "Masy". Miał on w wywiadzie powiedzieć, że Pruszków to była tylko mafia trzepakowa, a prawdziwą mafią były Wojskowe Służby Informacyjne.

Do zasług Antoniego Macierewicza zalicza się także - według Adama Hofmana - wszystko to, co zrobił on w sprawie wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej.

Rada Polityczna PiS zbiera się za tydzień, w przyszłą sobotę, 23 listopada.

Obecnie w PiS wiceprezesami są Beata Szydło, Adam Lipiński i były szef CBA Mariusz Kamiński.