Rada Polityczna partii wybrała komitet polityczny, w skład którego weszły osoby rekomendowane przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

Reklama

Nowym wiceprezesem został Antoni Macierewicz. Pozostali to: Beata Szydło, Adam Lipiński i Mariusz Kamiński.

Na reakcję innych polityków nie trzeba było długo czekać.

Jaką Polskę wolicie? PiS na v-prezesa wybrał Antoniego Macierewicza. PO na v-premiera Elżbieteę Bieńkowską. Wybierajcie - napisał na Twitterze Andrzej Halicki. W podobnym tonie - także na Twitterze - wypowiedział się Radosław Sikorski: U nas wicepremier Bieńkowska, w PiS wiceprezes Macierewicz. Państwa wybór.

A Andrzej Rozenek w TVP Info dodał: PiS pokazuje swoją prawdziwą twarz.

Głos zabrał także Rafał Rogalski, były pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego. Dar rozumu opuścił Radę Polityczną PiS:"Macierewicz nowym wiceprezesem PiS". Zwyciężyła idea oszołomstwa i kłamstwa! - ocenił.

Dar rozumu opuścił Radę Polityczną PiS:"Macierewicz nowym wiceprezesem PiS". Zwyciężyła idea oszołomstwa i kłamstwa! http://t.co/kzwECigFIg

— Rafał Rogalski (@RafaRogalski) listopad 23, 2013

Macierewicz jest związany z PiS-em od lat, między innymi startował w wyborach parlamentarnych z list tego ugrupowania. Do partii formalnie wstąpił stosunkowo niedawno, bo w lutym ubiegłego roku, by już miesiąc później objąć funkcję prezesa struktur tego ugrupowania w okręgu piotrkowskim.

Macierewicz jest uważany za radykalnego działacza. Od trzech lat przewodniczy zespołowi parlamentarnemu, zorganizowanemu przez posłów PiS, do wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Zespół ten chce udowodnić, że jedną z przyczyn katastrofy w 2010 roku był zamach.

W przeszłości Antoni Macierewicz pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego i wiceministra obrony narodowej w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. Był szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego, posłem na Sejm RP I, III, IV, VI i obecnej - VII kadencji. W okresie PRL, od późnych lat 60. aktywnie działał w opozycji demokratycznej. Był współtwórcą Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej KOR.

W latach 1991-1992, będąc ministrem spraw wewnętrznych, doprowadził do ogłoszenia tak zwanej listy Macierewicza, zawierającej nazwiska polityków i informacje o ich domniemanej współpracy ze PRL-owskimi służbami bezpieczeństwa. Sprawa ta wywołała kryzys polityczny i przyspieszyła upadek rządu Jana Olszewskiego.

W latach 70. i 80. Antoni Macierewicz był wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim oraz Jagiellońskim. Od 2007 roku jest felietonistą Radia Maryja i Telewizji Trwam, w cyklu "Myśląc Ojczyzna" i "Głos Polski". Publikuje na łamach "Naszego Dziennika", "Gazety Polskiej" i "Niezależnej Gazety Polskiej".

Priorytety PiS do 2020 roku

Rada przyjęła ponadto uchwałę programową, która stwierdza, że w Polsce konieczna jest gruntowna reorientacja polityki społeczno-ekonomicznej wraz z przywróceniem jej wymiaru moralnego. By tak się stało musi powstać rząd, który nie jest uwikłany w związki z grupami nacisku, a taki rząd zgodnie z uchwałą może stworzyć Prawo i Sprawiedliwość.

Jako priorytety programu partii na lata 2014-2020 Rada Polityczna wskazuje demografię, pracę, zwiększenie płacy oraz gospodarkę.

W uzasadnieniu do uchwały programowej mowa jest też o rządzie Donalda Tuska, który zamiast stawiać sobie ambitne cele wykorzystał światowy kryzys jako pretekst do zaniechań.

Nowy program PiS ma zostać uchwalony w czasie programowej tury IV Kongresu Prawa i Sprawiedliwości. Kongres ma się odbyć w lutym.