Rozmowa była w cztery oczy i nie mogę mówić o szczegółach. Taką relację ze spotkania z prezydentem w sprawie Ukrainy przekazał dziennikarzom wiceprezes PiS Adam Lipiński. Powiedział, że w imieniu PiS przedstawił prezydentowi pewne propozycje związane z wielkim planem dla Ukrainy, które są w dużym stopniu weryfikacją polskiej polityki wschodniej i polityki Unii Europejskiej.

Reklama

Według Adama Lipińskiego prezydent mówił o przemodelowaniu tej polityki. Zauważył, że w języku dyplomatycznym jest pewna różnica między sformułowaniami przemodelowanie i weryfikacja. Nie wiem czy można doprowadzić do kompromisu tych dwóch spojrzeń na politykę zagraniczną - dodał poseł.

Pytany czy jest zadowolony po rozmowie z Bronisławem Komorowskim Adam Lipiński powiedział, że myślał, że to będzie bardziej twórcze. Wyraził nadzieję na powrót do rozmów po przedstawieniu przez PiS memorandum w sprawie Ukrainy. Podczas briefingu razem z Adamem Lipińskim wystąpił poseł Krzysztof Szczerski, który przedstawił stanowisko PiS w sprawie polityki wschodniej. Podkreślił, że PiS bardzo krytycznie ocenia politykę wschodnią prowadzoną przez obecny obóz władzy, zarówno to co działo się przed szczytem w Wilnie jak i to, co dzieje się po nim. Powiedział, że Polska jest zbyt bierna, a powinna być inicjatorem a nie obserwatorem wydarzeń, które wokół rozwoju sytuacji na Ukrainie się toczą.

Krzysztof Szczerski zapowiedział przedstawienie przez PiS w najbliższych dniach pełnego memorandum na temat weryfikacji polskiej polityki wschodniej. Ma ono zawierać krótko i długoterminowe cele dla tej polityki. Główną myśl dokumentu ma być według posła PiS taka, że Polska powinna być dużo bardziej obecna w polityce wschodniej, aż po Kaukaz nie kryjąc się za politykami europejskimi i figurami takimi jak Partnerstwo Wschodnie.

Szczerski zaznaczył, że chodzi o znacznie poważniejszą polską obecność polityczną i politykę dwustronną. Podkreślił, że takie jest dziedzictwo polityki wschodniej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który budował polski wpływ na wschodzie i polską politykę opartą na naszych, własnych działaniach.

Prezydent zaprosił Adama Lipińskiego na rozmowę po tym, jak odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie Ukrainy, w którym nie uczestniczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kaczyński powiedział później, że oczekuje poważnej weryfikacji polskiej polityki wschodniej. Adam Lipiński powiedział, że podczas spotkania z prezydentem temat ewentualnego spotkania Bronisława Komorowskiego z prezesem PiS nie był poruszany.